Asumisvalinta

Keimola

01750 · Vantaa · Uusimaa

01750 Keimola

Alue lyhyesti

Alueella Keimola (01750) asuu 792 ihmistä, alle 1 % Vantaan asukkaista. Asukasmäärä on Vantaan alueista 2. pienin. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 17 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista. Kotitalouksista 22 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (121,1 m² ja 68,8 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 490 € vuodessa, noin 2 708 € kuukaudessa. Se on 17 % suurempi kuin Vantaalla ja 23 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 409 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (50 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (16 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    5 %

    Vantaan 35 alueesta pienin

    Vantaa 49 %

  • Asuntojen keskikoko

    121,1 m²

    Vantaan 35 alueesta suurin

    Vantaa 68,8 m²

  • Asukkaat

    792

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

  • Opiskelijat

    9 %

    Vantaan 35 alueesta 4. suurin

    Vantaa 8 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 059 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
792
−7,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 490 €
+23,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 708 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
314 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
41 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 059 €

Luku alueelta Vantaa 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Keimola2 059 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,4 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
8,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani9/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Keimola 32 490 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet35/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Keimola 5 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat30/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Keimola 17 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet9/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Keimola 19 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet13/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Keimola 26 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto10/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Keimola 41 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys31/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Keimola 7 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko1/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Keimola 121,1 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 17 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista.

KeimolaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 51 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Keimola51 %20 %13 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,5
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
48,6 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista pienin.

  • Keimola93 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto93 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (121,1 m² ja 68,8 m²).

  • Keimola98 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 22 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

KeimolaVantaa

  • Yksinasuvat22 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet26 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
121,1 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
343
Kesämökit
26

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Keimola19 %32 %27 %14 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto32 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 34 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Keimola16 %50 %34 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %50 %
  • Ylin 20 %34 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 490 €
vuodessa, noin 2 708 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
65 970 €
vuodessa, noin 5 498 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
41 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 409 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (50 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (16 %).

Suurimmat toimialat

KeimolaVantaa

  • Kuljetus ja varastointi50 %, Vantaa 16 %
  • Rakentaminen20 %, Vantaa 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Vantaa 18 %
  • Teollisuus6 %, Vantaa 11 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Vantaa 1 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Vantaa 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
409
Työpaikkoja asukasta kohden
0,52
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Keimola26 %73 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus26 %
  • Palvelut73 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKeimolaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).