Asumisvalinta

Seutula

01760 · Vantaa · Uusimaa

01760 Seutula

Alue lyhyesti

Alueella Seutula (01760) asuu 1 972 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 15 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (99,6 m² ja 68,8 m²). 87 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 12 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 392 € vuodessa, noin 2 449 € kuukaudessa. Se on 6 % suurempi kuin Vantaalla ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 772 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 5 % työpaikoista (Vantaalla 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    15 %

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

    Vantaa 26 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    12 %

    Vantaan 35 alueesta 4. pienin

    Vantaa 49 %

  • Asukkaat

    1 972

    Vantaan 35 alueesta 4. pienin

  • Opiskelijat

    7 %

    Vantaan 35 alueesta 5. pienin

    Vantaa 8 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 059 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
1 972
−7,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 392 €
+21,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 449 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
12 %
820 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
32 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 059 € on hinta-alueelta Vantaa 3. Hinta vastaa 11,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 059 €

Luku alueelta Vantaa 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Seutula2 059 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,4 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
8,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Seutula 29 392 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet32/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Seutula 12 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat34/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Seutula 15 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet6/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Seutula 21 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet14/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Seutula 26 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto24/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Seutula 32 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys28/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Seutula 7 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko8/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Seutula 99,6 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 15 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.

SeutulaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 22 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Seutula48 %22 %16 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,4
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
43,4 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

87 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 12 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Seutula87 %12 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto87 %
  • Vuokra-asunto12 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (99,6 m² ja 68,8 m²).

  • Seutula92 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot7 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot92 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

SeutulaVantaa

  • Yksinasuvat28 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet26 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
99,6 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
938
Kesämökit
103

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).

  • Seutula27 %35 %22 %10 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Seutula17 %56 %27 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %56 %
  • Ylin 20 %27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 392 €
vuodessa, noin 2 449 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
55 988 €
vuodessa, noin 4 666 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
32 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 772 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 5 % työpaikoista (Vantaalla 1 %).

Suurimmat toimialat

SeutulaVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut50 %, Vantaa 11 %
  • Rakentaminen16 %, Vantaa 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Vantaa 18 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Vantaa 16 %
  • Vesi- ja jätehuolto5 %, Vantaa 1 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Vantaa 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
772
Työpaikkoja asukasta kohden
0,39
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Seutula23 %75 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto2 %
  • Jalostus23 %
  • Palvelut75 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSeutulaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).