Asumisvalinta

Tikkurila

01300 · Vantaa · Uusimaa

01300 Tikkurila

Alue lyhyesti

Alueella Tikkurila (01300) asuu 24 875 ihmistä, 10 % Vantaan asukkaista. Asukasmäärä on Vantaan alueista suurin. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (59,7 m² ja 68,8 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 716 €, 38 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 931 € vuodessa, noin 2 328 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 12 635 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 11 % työpaikoista (Vantaalla 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    24 875

    Vantaan 35 alueesta suurin

  • Lapsiperheet

    16 %

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

    Vantaa 23 %

  • Kaksion neliöhinta

    3 716 €

    Vantaan 20 alueesta 3. korkein

    Vantaa 2 694 €

  • 16–34-vuotiaat

    31 %

    Vantaan 35 alueesta 5. suurin

    Vantaa 26 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 716 €
−2,5 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vantaa16,85 €
Asukkaat
24 875
+38,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 931 €
+21,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 328 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
57 %
14 065 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 716 €, 38 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on Vantaan alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 716 €

Postinumeroalue 01300
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 24 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,38 €

Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tikkurila3 716 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,8 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
5,9 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
799–945 €
Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, lapsiperheet.

  • Kaksion neliöhinta3/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Tikkurila 3 716 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Tikkurila 27 931 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet7/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Tikkurila 57 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat5/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Tikkurila 31 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet10/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Tikkurila 19 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet34/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Tikkurila 16 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto20/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Tikkurila 34 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys16/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Tikkurila 12 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko29/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Tikkurila 59,7 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista.

TikkurilaVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 12 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (16 %).

  • Tikkurila49 %20 %12 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
1,8
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
34,4 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).

  • Tikkurila42 %57 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto42 %
  • Vuokra-asunto57 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (59,7 m² ja 68,8 m²).

  • Tikkurila82 %17 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot82 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

TikkurilaVantaa

  • Yksinasuvat53 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet16 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita59 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
59,7 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
15 600
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).

  • Tikkurila26 %31 %23 %12 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon26 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto31 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Tikkurila18 %61 %21 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 931 €
vuodessa, noin 2 328 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 531 €
vuodessa, noin 3 044 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 12 635 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 11 % työpaikoista (Vantaalla 3 %).

Suurimmat toimialat

TikkurilaVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut26 %, Vantaa 11 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus11 %, Vantaa 3 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Vantaa 18 %
  • Koulutus7 %, Vantaa 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Vantaa 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Vantaa 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
12 635
Työpaikkoja asukasta kohden
0,51
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Tikkurila12 %88 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus12 %
  • Palvelut88 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTikkurilaVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).