Alue lyhyesti
Alueella Itä-Hakkila (01260) asuu 4 683 ihmistä, 2 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 22 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (100,1 m² ja 68,8 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 258 € vuodessa, noin 2 688 € kuukaudessa. Se on 16 % suurempi kuin Vantaalla ja 22 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 1 935 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (23 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 8 % työpaikoista (Vantaalla 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
17 %
Vantaan 35 alueesta 3. pienin
Vantaa 26 %
Pientaloasunnot
93 %
Vantaan 35 alueesta 6. suurin
Vantaa 32 %
Vuokralla asuvat taloudet
15 %
Vantaan 35 alueesta 6. pienin
Vantaa 49 %
Yksinasuvat
22 %
Vantaan 35 alueesta 7. pienin
Vantaa 45 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 556 €
- Luku alueelta Vantaa
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,67 €
- Luku alueelta Vantaa 2
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 4 683
- −1,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 258 €
- +26,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 688 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 15 %
- 1 886 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,8 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 7,8 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 759–895 €
- Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Itä-Hakkila 32 258 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet30/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Itä-Hakkila 15 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat33/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Itä-Hakkila 17 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet8/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Itä-Hakkila 19 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet8/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Itä-Hakkila 31 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto9/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Itä-Hakkila 41 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys29/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Itä-Hakkila 7 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko7/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Itä-Hakkila 100,1 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).
Itä-HakkilaVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työttömiä on 4 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (7 %).
- Itä-Hakkila48 %20 %17 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,5
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 40,9 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).
- Itä-Hakkila84 %15 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto84 %
- Vuokra-asunto15 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (100,1 m² ja 68,8 m²).
- Itä-Hakkila93 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot6 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 22 %.
Itä-HakkilaVantaa
- Yksinasuvat22 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet31 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 100,1 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 2 005
- Kesämökit
- 20
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).
- Itä-Hakkila20 %32 %26 %16 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto32 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 34 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Itä-Hakkila15 %52 %34 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %52 %
- Ylin 20 %34 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 258 €
- vuodessa, noin 2 688 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 62 312 €
- vuodessa, noin 5 193 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 1 935 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (23 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 8 % työpaikoista (Vantaalla 1 %).
Suurimmat toimialat
Itä-HakkilaVantaa
- Rakentaminen23 %, Vantaa 10 %
- Teollisuus18 %, Vantaa 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus10 %, Vantaa 3 %
- Vesi- ja jätehuolto8 %, Vantaa 1 %
- Kuljetus ja varastointi7 %, Vantaa 16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 935
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,41
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Itä-Hakkila49 %50 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus49 %
- Palvelut50 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 1 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).