Asumisvalinta

Hämevaara

01640 · Vantaa · Uusimaa

01640 Hämevaara

Alue lyhyesti

Alueella Hämevaara (01640) asuu 3 650 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

Asunnoista 58 % on kerrostaloissa ja 42 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (80,4 m² ja 68,8 m²). 57 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 818 € vuodessa, noin 2 568 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Vantaalla ja 17 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 1 424 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (42 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Vantaalla 1 %).

Asukasmäärä on kasvanut 28 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    42 %

    Vantaan 35 alueesta 7. suurin

    Vantaa 33 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Vantaa16,85 €
Asukkaat
3 650
+27,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 818 €
+18,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 568 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
42 %
1 722 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 556 €

Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,67 €

Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Hämevaara2 556 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,8 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
7,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
759–895 €
Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Hämevaara 30 818 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet17/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Hämevaara 42 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat20/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Hämevaara 22 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet15/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Hämevaara 18 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet16/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Hämevaara 26 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto7/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Hämevaara 42 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys18/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Hämevaara 11 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko16/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Hämevaara 80,4 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.

HämevaaraVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 19 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Hämevaara46 %19 %17 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,1
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
38,3 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Hämevaara57 %42 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto57 %
  • Vuokra-asunto42 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 58 % on kerrostaloissa ja 42 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (80,4 m² ja 68,8 m²).

  • Hämevaara58 %42 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot58 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot42 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

HämevaaraVantaa

  • Yksinasuvat39 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet26 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
80,4 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
1 848
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Hämevaara25 %27 %25 %18 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto27 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Hämevaara16 %54 %30 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %54 %
  • Ylin 20 %30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 818 €
vuodessa, noin 2 568 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
46 634 €
vuodessa, noin 3 886 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 1 424 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (42 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Vantaalla 1 %).

Suurimmat toimialat

HämevaaraVantaa

  • Tukku- ja vähittäiskauppa42 %, Vantaa 18 %
  • Kuljetus ja varastointi28 %, Vantaa 16 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Vantaa 1 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Vantaa 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Vantaa 11 %
  • Rakentaminen3 %, Vantaa 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 424
Työpaikkoja asukasta kohden
0,39
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Hämevaara94 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 28 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 19 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHämevaaraVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).