Alue lyhyesti
Alueella Martinlaakso (01620) asuu 14 204 ihmistä, 6 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (87 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (62,2 m² ja 68,8 m²). 52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 801 €, 33 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 956 € vuodessa, noin 2 163 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Vantaalla ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 4 929 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 24 % työpaikoista (Vantaalla 5 %).
Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
14 204
Vantaan 35 alueesta 4. suurin
Pientaloasunnot
11 %
Vantaan 35 alueesta 5. pienin
Vantaa 32 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 956 €
Vantaan 35 alueesta 5. pienin
Vantaa 27 721 €
Korkea-asteen tutkinto
29 %
Vantaan 35 alueesta 6. pienin
Vantaa 33 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 801 €
- −2,6 % vuodesta 2020
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,11 €
- Luku alueelta Vantaa 3
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 14 204
- +20,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 956 €
- +17,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 163 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 52 %
- 7 285 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 29 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 801 €, 33 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 801 €
Postinumeroalue 01620
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,9 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 10,1 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 765–890 €
- Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta14/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Martinlaakso 1 801 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Martinlaakso 25 956 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet13/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Martinlaakso 52 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat9/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Martinlaakso 29 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet12/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Martinlaakso 18 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet29/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Martinlaakso 21 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto30/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Martinlaakso 29 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys6/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Martinlaakso 15 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko26/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Martinlaakso 62,2 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 29 % ja 65 vuotta täyttäneitä 18 % asukkaista.
MartinlaaksoVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 44 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (47 %).
- Martinlaakso44 %19 %15 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 1,9
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 32,3 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).
- Martinlaakso48 %52 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto48 %
- Vuokra-asunto52 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (87 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (62,2 m² ja 68,8 m²).
- Martinlaakso87 %11 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot87 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot11 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.
MartinlaaksoVantaa
- Yksinasuvat50 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet21 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 62,2 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 8 020
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 29 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %).
- Martinlaakso35 %29 %19 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon35 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto29 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Martinlaakso21 %62 %17 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 956 €
- vuodessa, noin 2 163 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 846 €
- vuodessa, noin 2 987 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 29 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 4 929 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 24 % työpaikoista (Vantaalla 5 %).
Suurimmat toimialat
MartinlaaksoVantaa
- Teollisuus33 %, Vantaa 11 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta24 %, Vantaa 5 %
- Rakentaminen10 %, Vantaa 10 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Vantaa 18 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Vantaa 11 %
- Koulutus6 %, Vantaa 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 4 929
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,35
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Martinlaakso44 %56 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus44 %
- Palvelut56 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 17 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).