Alue lyhyesti
Alueella Vantaanpuisto (01730) asuu 2 636 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 29 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 29 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 33 %.
Asunnoista 66 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (92,2 m² ja 68,8 m²). 87 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 12 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 788 €, 34 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 15 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 172 € vuodessa, noin 2 598 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Vantaalla ja 18 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 2 765 työpaikkaa, 1,05 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
7 %
Vantaan 35 alueesta 4. pienin
Vantaa 8 %
Työpaikkoja asukasta kohden
1,05
Vantaan 35 alueesta 5. suurin
Vantaa 0,51
Vuokralla asuvat taloudet
12 %
Vantaan 35 alueesta 5. pienin
Vantaa 49 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 788 €
- −15,3 % vuodesta 2020
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,11 €
- Luku alueelta Vantaa 3
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 2 636
- +9,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 172 €
- +27,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 598 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 12 %
- 1 128 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 788 €, 34 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 15 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 788 €
Postinumeroalue 01730
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 8 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,9 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 10,1 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 765–890 €
- Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta16/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Vantaanpuisto 1 788 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Vantaanpuisto 31 172 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet31/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Vantaanpuisto 12 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat19/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Vantaanpuisto 22 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet20/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Vantaanpuisto 16 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet11/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Vantaanpuisto 29 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto15/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Vantaanpuisto 37 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys26/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Vantaanpuisto 8 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko10/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Vantaanpuisto 92,2 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 29 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).
VantaanpuistoVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 51 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).
- Vantaanpuisto51 %17 %18 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset51 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,3
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 40,1 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
87 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 12 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).
- Vantaanpuisto87 %12 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto87 %
- Vuokra-asunto12 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 66 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (92,2 m² ja 68,8 m²).
- Vantaanpuisto34 %66 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot34 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot66 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 29 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 33 %.
VantaanpuistoVantaa
- Yksinasuvat33 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet29 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 92,2 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 1 240
- Kesämökit
- 242
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).
- Vantaanpuisto22 %33 %24 %14 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon22 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Vantaanpuisto15 %55 %30 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %55 %
- Ylin 20 %30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 172 €
- vuodessa, noin 2 598 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 57 283 €
- vuodessa, noin 4 774 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 2 765 työpaikkaa, 1,05 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
VantaanpuistoVantaa
- Rakentaminen27 %, Vantaa 10 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa24 %, Vantaa 18 %
- Teollisuus14 %, Vantaa 11 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Vantaa 11 %
- Hallinto- ja tukipalvelut12 %, Vantaa 11 %
- Kuljetus ja varastointi3 %, Vantaa 16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 765
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,05
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Vantaanpuisto40 %60 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus40 %
- Palvelut60 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).