Asumisvalinta

Päiväkumpu

01420 · Vantaa · Uusimaa

01420 Päiväkumpu

Alue lyhyesti

Alueella Päiväkumpu (01420) asuu 3 122 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 35 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 16 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (109,6 m² ja 68,8 m²). 88 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 11 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 360 € vuodessa, noin 2 697 € kuukaudessa. Se on 17 % suurempi kuin Vantaalla ja 23 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 302 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (23 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 16 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    100 %

    Vantaan 35 alueesta suurin

    Vantaa 32 %

  • Yksinasuvat

    16 %

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

    Vantaa 45 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    11 %

    Vantaan 35 alueesta 3. pienin

    Vantaa 49 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,10

    Vantaan 35 alueesta 5. pienin

    Vantaa 0,51

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Vantaa16,85 €
Asukkaat
3 122
−2,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 360 €
+23,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 697 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
11 %
1 160 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
41 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 556 €

Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,67 €

Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Päiväkumpu2 556 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,8 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
7,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
759–895 €
Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani10/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Päiväkumpu 32 360 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet33/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Päiväkumpu 11 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat31/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Päiväkumpu 17 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet14/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Päiväkumpu 18 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet4/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Päiväkumpu 35 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto11/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Päiväkumpu 41 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys23/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Päiväkumpu 8 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko4/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Päiväkumpu 109,6 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).

PäiväkumpuVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 19 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (16 %).

  • Päiväkumpu47 %18 %19 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,7
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
41,5 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

88 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 11 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 3. pienin.

  • Päiväkumpu88 %11 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto88 %
  • Vuokra-asunto11 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (109,6 m² ja 68,8 m²).

  • Päiväkumpu100 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot100 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 35 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 16 %.

PäiväkumpuVantaa

  • Yksinasuvat16 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet35 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
109,6 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
1 217
Kesämökit
8

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Päiväkumpu20 %33 %26 %15 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto33 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 36 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Päiväkumpu14 %50 %36 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %50 %
  • Ylin 20 %36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 360 €
vuodessa, noin 2 697 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
68 333 €
vuodessa, noin 5 694 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
41 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 302 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (23 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 16 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Suurimmat toimialat

PäiväkumpuVantaa

  • Rakentaminen23 %, Vantaa 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut23 %, Vantaa 11 %
  • Koulutus16 %, Vantaa 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Vantaa 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Vantaa 18 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Vantaa 16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
302
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Päiväkumpu25 %75 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus25 %
  • Palvelut75 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPäiväkumpuVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).