Asumisvalinta

Pähkinärinne

01710 · Vantaa · Uusimaa

01710 Pähkinärinne

Alue lyhyesti

Alueella Pähkinärinne (01710) asuu 5 524 ihmistä, 2 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 20 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (87 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (62,2 m² ja 68,8 m²). 55 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 227 €, 17 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 23 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 804 € vuodessa, noin 2 317 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 369 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (37 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 14 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 15 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,07

    Vantaan 35 alueesta 2. pienin

    Vantaa 0,51

  • Yksinasuvat

    53 %

    Vantaan 35 alueesta 4. suurin

    Vantaa 45 %

  • Pientaloasunnot

    13 %

    Vantaan 35 alueesta 6. pienin

    Vantaa 32 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    19 %

    Vantaan 35 alueesta 7. suurin

    Vantaa 16 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 227 €
−23,4 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Vantaa16,85 €
Asukkaat
5 524
+15,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä42,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 804 €
+20,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 317 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
45 %
3 015 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
36 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 227 €, 17 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 23 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 227 €

Postinumeroalue 01710
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,11 €

Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Pähkinärinne2 227 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,3 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
8,1 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
765–890 €
Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta10/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Pähkinärinne 2 227 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Pähkinärinne 27 804 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet15/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Pähkinärinne 45 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat15/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Pähkinärinne 24 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet7/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Pähkinärinne 19 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet31/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Pähkinärinne 20 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto17/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Pähkinärinne 36 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys8/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Pähkinärinne 14 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko27/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Pähkinärinne 62,2 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 19 % asukkaista.

PähkinärinneVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 20 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Pähkinärinne45 %20 %15 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
42,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
1,8
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
34,3 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

55 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Pähkinärinne55 %45 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto55 %
  • Vuokra-asunto45 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (87 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (62,2 m² ja 68,8 m²).

  • Pähkinärinne87 %13 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot87 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot13 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 20 %.

PähkinärinneVantaa

  • Yksinasuvat53 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet20 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
62,2 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
3 263
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Pähkinärinne27 %29 %24 %13 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto29 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Pähkinärinne17 %63 %20 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 804 €
vuodessa, noin 2 317 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 315 €
vuodessa, noin 3 026 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 369 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (37 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 14 % työpaikoista (Vantaalla 4 %).

Suurimmat toimialat

PähkinärinneVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut37 %, Vantaa 11 %
  • Koulutus14 %, Vantaa 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
  • Rakentaminen11 %, Vantaa 10 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Vantaa 16 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Vantaa 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
369
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Pähkinärinne11 %89 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus11 %
  • Palvelut89 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 15 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPähkinärinneVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).