Alue lyhyesti
Alueella Hakunila (01200) asuu 13 100 ihmistä, 5 % Vantaan asukkaista. Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista. Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (63,5 m² ja 68,8 m²). 63 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 801 €, 33 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 068 € vuodessa, noin 2 006 € kuukaudessa. Se on 13 % pienempi kuin Vantaalla ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Vantaan alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 20 % on työttömänä, enemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 2 817 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (30 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 5 % työpaikoista (Vantaalla alle 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
20 %
Vantaan 35 alueesta suurin
Vantaa 13 %
Korkea-asteen tutkinto
20 %
Vantaan 35 alueesta 2. pienin
Vantaa 33 %
Vuokralla asuvat taloudet
63 %
Vantaan 35 alueesta 6. suurin
Vantaa 49 %
Asukkaat
13 100
Vantaan 35 alueesta 6. suurin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 801 €
- −7,8 % vuodesta 2020
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,11 €
- Luku alueelta Vantaa 3
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 13 100
- +9,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 068 €
- +16,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 006 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 63 %
- 6 501 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 20 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 801 €, 33 % vähemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 801 €
Postinumeroalue 01200
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 9 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,11 €
Luku alueelta Vantaa 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,9 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 10,1 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 765–890 €
- Luku alueelta Vantaa 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,1 %−5,9 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 3) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Kaksion neliöhinta13/20
1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoVantaa 2 694 €Hakunila 1 801 €1 264 €Länsimäki3 995 €TammistoKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani34/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Hakunila 24 068 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet6/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Hakunila 63 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat10/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Hakunila 27 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet22/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Hakunila 16 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet25/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Hakunila 23 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto34/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Hakunila 20 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys1/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Hakunila 20 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko24/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Hakunila 63,5 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Vantaan keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.
HakunilaVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 41 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (47 %).
- Hakunila41 %10 %17 %17 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät10 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 20 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,0
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 32,0 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
63 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %).
- Hakunila36 %63 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto36 %
- Vuokra-asunto63 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (63,5 m² ja 68,8 m²).
- Hakunila82 %18 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot82 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot18 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 23 % lapsiperheitä.
HakunilaVantaa
- Yksinasuvat49 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet23 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 63,5 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 7 223
- Kesämökit
- 14
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 20 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %). Osuus on Vantaan alueista 2. pienin.
- Hakunila41 %33 %13 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon41 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste13 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 12 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Hakunila24 %64 %12 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 068 €
- vuodessa, noin 2 006 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 920 €
- vuodessa, noin 2 743 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 20 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 2 817 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (30 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 5 % työpaikoista (Vantaalla alle 1 %).
Suurimmat toimialat
HakunilaVantaa
- Tukku- ja vähittäiskauppa30 %, Vantaa 18 %
- Kuljetus ja varastointi16 %, Vantaa 16 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut14 %, Vantaa 11 %
- Koulutus8 %, Vantaa 4 %
- Rakentaminen7 %, Vantaa 10 %
- Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Vantaa 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 817
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,22
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Hakunila14 %86 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus14 %
- Palvelut86 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 16 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).