Asumisvalinta

Leinelä

01340 · Vantaa · Uusimaa

01340 Leinelä

Alue lyhyesti

Alueella Leinelä (01340) asuu 2 544 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 19 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (53,4 m² ja 68,8 m²). 79 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 703 €, 37 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 104 € vuodessa, noin 2 259 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Vantaalla ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 139 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (45 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 9 % työpaikoista (Vantaalla 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 274 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    0 %

    Vantaan 35 alueesta pienin

    Vantaa 32 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,05

    Vantaan 35 alueesta pienin

    Vantaa 0,51

  • Vuokralla asuvat taloudet

    79 %

    Vantaan 35 alueesta 2. suurin

    Vantaa 49 %

  • 16–34-vuotiaat

    39 %

    Vantaan 35 alueesta 3. suurin

    Vantaa 26 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 703 €
−11,9 % vuodesta 2020
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vantaa16,85 €
Asukkaat
2 544
+273,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 104 €
+22,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 259 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
79 %
1 458 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
31 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 703 €, 37 % enemmän kuin Vantaalla keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 703 €

Postinumeroalue 01340
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 24 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

18,38 €

Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Leinelä3 703 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,8 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
6,0 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
799–945 €
Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta4/20

    1 264 €Länsimäki
    Vantaa 2 694 €Leinelä 3 703 €
    3 995 €Tammisto
    1 264 €Länsimäki3 995 €Tammisto
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Leinelä 27 104 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet2/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Leinelä 79 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat3/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Leinelä 39 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet28/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Leinelä 12 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet32/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Leinelä 19 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto27/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Leinelä 31 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys13/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Leinelä 13 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko34/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Leinelä 53,4 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Osuus on Vantaan alueista 3. suurin.

LeineläVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).

  • Leinelä52 %13 %15 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset52 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset13 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
1,7
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
30,8 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

79 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista 2. suurin.

  • Leinelä20 %79 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto20 %
  • Vuokra-asunto79 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (53,4 m² ja 68,8 m²).

  • Leinelä100 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot100 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 19 %.

LeineläVantaa

  • Yksinasuvat51 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet19 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet8 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita65 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
53,4 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
1 660
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Vantaalla (33 %).

  • Leinelä27 %33 %22 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto33 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Leinelä16 %68 %16 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %68 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 104 €
vuodessa, noin 2 259 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 786 €
vuodessa, noin 2 982 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
31 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 139 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (45 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 9 % työpaikoista (Vantaalla 2 %).

Suurimmat toimialat

LeineläVantaa

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut45 %, Vantaa 11 %
  • Rakentaminen11 %, Vantaa 10 %
  • Kuljetus ja varastointi11 %, Vantaa 16 %
  • Muu palvelutoiminta9 %, Vantaa 2 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Vantaa 18 %
  • Informaatio ja viestintä3 %, Vantaa 1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
139
Työpaikkoja asukasta kohden
0,05
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Leinelä13 %87 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut87 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 274 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLeineläVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).