Alue lyhyesti
Alueella Veromiehenkylä (01530) asuu 956 ihmistä, alle 1 % Vantaan asukkaista. Asukasmäärä on Vantaan alueista 3. pienin. Nuoria aikuisia on paljon: 48 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Osuus on Vantaan alueista suurin. Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (50,9 m² ja 68,8 m²). 96 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista suurin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 563 € on hinta-alueelta Vantaa 1. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 992 € vuodessa, noin 2 083 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Vantaalla ja 5 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Vantaan alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Vantaalla (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 19 977 työpaikkaa, 20,90 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 69 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
96 %
Vantaan 35 alueesta suurin
Vantaa 49 %
16–34-vuotiaat
48 %
Vantaan 35 alueesta suurin
Vantaa 26 %
Korkea-asteen tutkinto
15 %
Vantaan 35 alueesta pienin
Vantaa 33 %
Asuntojen keskikoko
50,9 m²
Vantaan 35 alueesta pienin
Vantaa 68,8 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 563 €
- Luku alueelta Vantaa 1
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 18,38 €
- Luku alueelta Vantaa 1
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 956
- +69,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä32,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 992 €
- +18,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 083 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 96 %
- 505 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 15 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 563 € on hinta-alueelta Vantaa 1. Hinta vastaa 16,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 18,38 € kuukaudessa.
Neliöhinta
3 563 €
Luku alueelta Vantaa 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 23 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
18,38 €
Luku alueelta Vantaa 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,2 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 6,2 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 799–945 €
- Luku alueelta Vantaa 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 1) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani33/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Veromiehenkylä 24 992 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet1/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Veromiehenkylä 96 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat1/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Veromiehenkylä 48 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet35/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Veromiehenkylä 3 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet30/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Veromiehenkylä 20 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto35/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Veromiehenkylä 15 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys4/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Veromiehenkylä 17 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko35/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Veromiehenkylä 50,9 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 48 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Vantaalla 26 %). Osuus on Vantaan alueista suurin.
VeromiehenkyläVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 3 % asukkaista, vähemmän kuin Vantaalla (17 %).
- Veromiehenkylä55 %11 %14 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset55 %
- Työttömät11 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset3 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 32,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 1,9
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 27,3 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
96 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Vantaalla (49 %). Vuokralla asuvien osuus on Vantaan alueista suurin.
- Veromiehenkylä96 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto3 %
- Vuokra-asunto96 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Vantaalla (50,9 m² ja 68,8 m²).
- Veromiehenkylä95 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot95 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot3 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
VeromiehenkyläVantaa
- Yksinasuvat45 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat21 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit16 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet20 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita75 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt5 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 50,9 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 754
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 15 % aikuisista, vähemmän kuin Vantaalla (33 %). Osuus on Vantaan alueista pienin.
- Veromiehenkylä41 %36 %11 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon41 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto36 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste11 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 10 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Veromiehenkylä24 %66 %10 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %66 %
- Ylin 20 %10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 992 €
- vuodessa, noin 2 083 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 222 €
- vuodessa, noin 2 852 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 15 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 19 977 työpaikkaa, 20,90 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
VeromiehenkyläVantaa
- Kuljetus ja varastointi52 %, Vantaa 16 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Vantaa 4 %
- Teollisuus6 %, Vantaa 11 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6 %, Vantaa 3 %
- Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Vantaa 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 19 977
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 20,90
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Veromiehenkylä11 %89 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus11 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 69 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 18 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Vantaalla.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).