Alue lyhyesti
Alueella Ruskeasanta-Ilola (01390) asuu 9 184 ihmistä, 4 % Vantaan asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %). Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 25 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (80 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (91,0 m² ja 68,8 m²). 75 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 781 € vuodessa, noin 2 732 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Vantaalla ja 24 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 949 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
32 %
Vantaan 35 alueesta 7. suurin
Vantaa 23 %
Opiskelijat
7 %
Vantaan 35 alueesta 7. pienin
Vantaa 8 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 556 €
- Luku alueelta Vantaa
- Vantaa2 694 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,67 €
- Luku alueelta Vantaa 2
- Vantaa16,85 €
- Asukkaat
- 9 184
- +3,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 781 €
- +26,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 732 € kuukaudessa
- Vantaa27 721 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 24 %
- 3 802 taloudesta
- Vantaa49 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 40 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Vantaa33 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Vantaa: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,8 vuotta
- Vantaa: 13,3
- Bruttovuokratuotto
- 7,8 %
- Vantaa: 7,5 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 759–895 €
- Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
- Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/35
23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVantaa 27 721 €Ruskeasanta-Ilola 32 781 €23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €YlästöVuokralla asuvat taloudet23/35
5 %Keimola96 %VeromiehenkyläVantaa 49 %Ruskeasanta-Ilola 24 %5 %Keimola96 %Veromiehenkylä16–34-vuotiaat22/35
14 %Tuupakan teollisuusalue48 %VeromiehenkyläVantaa 26 %Ruskeasanta-Ilola 20 %14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä65 vuotta täyttäneet26/35
3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueVantaa 16 %Ruskeasanta-Ilola 14 %3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalueLapsiperheet7/35
15 %Kaivoksela46 %YlästöVantaa 23 %Ruskeasanta-Ilola 32 %15 %Kaivoksela46 %YlästöKorkea-asteen tutkinto12/35
15 %Veromiehenkylä57 %YlästöVantaa 33 %Ruskeasanta-Ilola 40 %15 %Veromiehenkylä57 %YlästöTyöttömyys27/35
5 %Ylästö20 %HakunilaVantaa 13 %Ruskeasanta-Ilola 8 %5 %Ylästö20 %HakunilaAsuntojen keskikoko11/35
50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²KeimolaVantaa 68,8 m²Ruskeasanta-Ilola 91,0 m²50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Vantaalla 23 %).
Ruskeasanta-IlolaVantaa
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 51 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (47 %).
- Ruskeasanta-Ilola51 %15 %20 %
- Vantaa47 %17 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset51 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset15 %
- Lapset 0–14 v.20 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Vantaa: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Vantaa: 13 %
- Talouden koko
- 2,4
- Vantaa: 2,0
- Asumisväljyys
- 38,1 m²
- Vantaa: 34,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
75 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 24 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).
- Ruskeasanta-Ilola75 %24 %
- Vantaa51 %49 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto75 %
- Vuokra-asunto24 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (80 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (91,0 m² ja 68,8 m²).
- Ruskeasanta-Ilola20 %80 %
- Vantaa68 %32 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot20 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot80 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Vantaalla 23 %) ja yksinasuvia 25 %.
Ruskeasanta-IlolaVantaa
- Yksinasuvat25 %, Vantaa 45 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Vantaa 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Vantaa 5 %
- Lapsitaloudet32 %, Vantaa 23 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Vantaa 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Vantaa 6 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Vantaa 53 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Vantaa 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 91,0 m²
- Vantaa: 68,8 m²
- Asunnot
- 3 985
- Kesämökit
- 3
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).
- Ruskeasanta-Ilola19 %33 %27 %13 %
- Vantaa29 %31 %21 %12 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 33 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Ruskeasanta-Ilola14 %53 %33 %
- Vantaa20 %58 %22 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %14 %
- Keskimmäinen 60 %53 %
- Ylin 20 %33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 781 €
- vuodessa, noin 2 732 € kuukaudessa
- Vantaa: 27 721 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 60 955 €
- vuodessa, noin 5 080 € kuukaudessa
- Vantaa: 39 903 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 40 %
- Vantaa: 33 %
Työpaikat
Alueella on 949 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (10 %).
Suurimmat toimialat
Ruskeasanta-IlolaVantaa
- Rakentaminen29 %, Vantaa 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Vantaa 11 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
- Teollisuus9 %, Vantaa 11 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Vantaa 16 %
- Koulutus6 %, Vantaa 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 949
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,10
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Vantaa: 0,51
Toimialaryhmät
- Ruskeasanta-Ilola39 %61 %
- Vantaa22 %78 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus39 %
- Palvelut61 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Vantaalla. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).