Asumisvalinta

Varisto

01660 · Vantaa · Uusimaa

01660 Varisto

Alue lyhyesti

Alueella Varisto (01660) asuu 2 243 ihmistä, 1 % Vantaan asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Vantaalla 16 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin. Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 27 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (80,7 m² ja 68,8 m²). 63 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 587 € vuodessa, noin 2 466 € kuukaudessa. Se on 7 % suurempi kuin Vantaalla ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Vantaalla (13 %). Alueella on 275 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (4 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    22 %

    Vantaan 35 alueesta 2. suurin

    Vantaa 16 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 556 €
Luku alueelta Vantaa
Vantaa2 694 €
Kaksion vuokra / m²
16,67 €
Luku alueelta Vantaa 2
Vantaa16,85 €
Asukkaat
2 243
−5,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 587 €
+27,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 466 € kuukaudessa
Vantaa27 721 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
36 %
1 017 taloudesta
Vantaa49 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
35 %
18 vuotta täyttäneistä
Vantaa33 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 556 € on hinta-alueelta Vantaa. Hinta vastaa 12,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,67 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 556 €

Luku alueelta Vantaa
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 122 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,67 €

Luku alueelta Vantaa 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Vantaa: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Varisto2 556 €Vantaa 2 694 €
1 658 € – 3 074 €Luku alueelta Vantaa, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,8 vuotta
Vantaa: 13,3
Bruttovuokratuotto
7,8 %
Vantaa: 7,5 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
759–895 €
Luku alueelta Vantaa 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−4,8 %Vuokra+0,5 %−0,3 %
Hintaindeksin (Vantaa 2) ja vuokraindeksin (Vantaa) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Vantaan postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: 65 vuotta täyttäneet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/35

    23 609 €Koivukylä-Havukoski
    Vantaa 27 721 €Varisto 29 587 €
    37 792 €Ylästö
    23 609 €Koivukylä-Havukoski37 792 €Ylästö
  • Vuokralla asuvat taloudet20/35

    5 %Keimola
    Vantaa 49 %Varisto 36 %
    96 %Veromiehenkylä
    5 %Keimola96 %Veromiehenkylä
  • 16–34-vuotiaat25/35

    14 %Tuupakan teollisuusalue
    Vantaa 26 %Varisto 19 %
    48 %Veromiehenkylä
    14 %Tuupakan teollisuusalue48 %Veromiehenkylä
  • 65 vuotta täyttäneet2/35

    3 %Veromiehenkylä
    Vantaa 16 %Varisto 22 %
    26 %Tuupakan teollisuusalue
    3 %Veromiehenkylä26 %Tuupakan teollisuusalue
  • Lapsiperheet12/35

    15 %Kaivoksela
    Vantaa 23 %Varisto 27 %
    46 %Ylästö
    15 %Kaivoksela46 %Ylästö
  • Korkea-asteen tutkinto19/35

    15 %Veromiehenkylä
    Vantaa 33 %Varisto 35 %
    57 %Ylästö
    15 %Veromiehenkylä57 %Ylästö
  • Työttömyys19/35

    5 %Ylästö
    Vantaa 13 %Varisto 11 %
    20 %Hakunila
    5 %Ylästö20 %Hakunila
  • Asuntojen keskikoko15/35

    50,9 m²Veromiehenkylä
    Vantaa 68,8 m²Varisto 80,7 m²
    121,1 m²Keimola
    50,9 m²Veromiehenkylä121,1 m²Keimola

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 22 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Vantaalla 16 %). Osuus on Vantaan alueista 2. suurin.

VaristoVantaa

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Vantaalla (17 %).

  • Varisto43 %23 %16 %
  • Vantaa47 %17 %16 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Vantaa: 40,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Vantaa: 13 %
Talouden koko
2,2
Vantaa: 2,0
Asumisväljyys
37,9 m²
Vantaa: 34,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

63 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Vantaalla 49 % vuokralla).

  • Varisto63 %36 %
  • Vantaa51 %49 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto63 %
  • Vuokra-asunto36 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Vantaalla (80,7 m² ja 68,8 m²).

  • Varisto15 %85 %
  • Vantaa68 %32 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot15 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot85 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 35 % on yksinasuvia ja 27 % lapsiperheitä.

VaristoVantaa

  • Yksinasuvat35 %, Vantaa 45 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Vantaa 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Vantaa 5 %
  • Lapsitaloudet27 %, Vantaa 23 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Vantaa 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Vantaa 6 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Vantaa 53 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Vantaa 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
80,7 m²
Vantaa: 68,8 m²
Asunnot
1 086
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, enemmän kuin Vantaalla (33 %).

  • Varisto26 %31 %22 %13 %
  • Vantaa29 %31 %21 %12 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon26 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto31 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 25 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Varisto16 %60 %25 %
  • Vantaa20 %58 %22 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 587 €
vuodessa, noin 2 466 € kuukaudessa
Vantaa: 27 721 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
48 797 €
vuodessa, noin 4 066 € kuukaudessa
Vantaa: 39 903 €
Korkea-asteen tutkinto
35 %
Vantaa: 33 %

Työpaikat

Alueella on 275 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Vantaalla (4 %).

Suurimmat toimialat

VaristoVantaa

  • Koulutus32 %, Vantaa 4 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Vantaa 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Vantaa 18 %
  • Rakentaminen11 %, Vantaa 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Vantaa 5 %
  • Informaatio ja viestintä3 %, Vantaa 1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
275
Työpaikkoja asukasta kohden
0,12
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Vantaa: 0,51

Toimialaryhmät

  • Varisto13 %86 %
  • Vantaa22 %78 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut86 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Vantaalla se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Vantaalla (20 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVaristoVantaaSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).