Alue lyhyesti
Alueella Espoonlahti (02320) asuu 17 639 ihmistä, 6 % Espoon asukkaista. Asukasmäärä on Espoon alueista 2. suurin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin. Kotitalouksista 47 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (69,1 m² ja 75,1 m²). 52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 47 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 813 €, 24 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 7 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,38 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 823 € vuodessa, noin 2 402 € kuukaudessa. Se on 7 % pienempi kuin Espoossa ja 9 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, enemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 2 755 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 5 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
17 639
Espoon 45 alueesta 2. suurin
65 vuotta täyttäneet
24 %
Espoon 45 alueesta 3. suurin
Espoo 15 %
Työttömyys
13 %
Espoon 45 alueesta 4. suurin
Espoo 10 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Espoon 45 alueesta 7. pienin
Espoo 50 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 813 €
- +6,5 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,38 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 17 639
- +8,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 823 €
- +24,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 402 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 47 %
- 9 089 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 813 €, 24 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 7 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 813 €
Postinumeroalue 02320
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 16 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,38 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,3 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 7,0 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 795–919 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,5 %−4,6 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 3) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet.
Kaksion neliöhinta18/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Espoonlahti 2 813 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani38/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Espoonlahti 28 823 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet16/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Espoonlahti 47 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat21/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Espoonlahti 22 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet3/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Espoonlahti 24 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet37/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Espoonlahti 20 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto39/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Espoonlahti 43 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys4/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Espoonlahti 13 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko30/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Espoonlahti 69,1 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Osuus on Espoon alueista 3. suurin.
EspoonlahtiEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).
- Espoonlahti42 %25 %15 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 1,9
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 36,3 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 47 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Espoonlahti52 %47 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto52 %
- Vuokra-asunto47 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (69,1 m² ja 75,1 m²).
- Espoonlahti82 %17 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot82 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 47 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
EspoonlahtiEspoo
- Yksinasuvat47 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet20 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 69,1 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 9 884
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).
- Espoonlahti24 %24 %24 %19 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon24 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto24 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Espoonlahti18 %54 %27 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %54 %
- Ylin 20 %27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 823 €
- vuodessa, noin 2 402 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 41 157 €
- vuodessa, noin 3 430 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 2 755 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 5 % työpaikoista (Espoossa 2 %).
Suurimmat toimialat
EspoonlahtiEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut33 %, Espoo 14 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Espoo 14 %
- Koulutus7 %, Espoo 10 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Espoo 3 %
- Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Espoo 7 %
- Rakentaminen6 %, Espoo 6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 755
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,16
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Espoonlahti92 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Espoossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).