Asumisvalinta

Nihtisilta

02630 · Espoo · Uusimaa

02630 Nihtisilta

Alue lyhyesti

Alueella Nihtisilta (02630) asuu 4 160 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 10 % asukkaista. Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 29 % lapsiperheitä.

Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 35 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (67,7 m² ja 75,1 m²). 56 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 792 €, 25 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 973 € vuodessa, noin 2 498 € kuukaudessa. Se on 3 % pienempi kuin Espoossa ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Espoossa (10 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 4 365 työpaikkaa, 1,05 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,05

    Espoon 45 alueesta 5. suurin

    Espoo 0,43

  • 65 vuotta täyttäneet

    10 %

    Espoon 45 alueesta 7. pienin

    Espoo 15 %

  • Työttömyys

    12 %

    Espoon 45 alueesta 7. suurin

    Espoo 10 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    56 %

    Espoon 45 alueesta 8. suurin

    Espoo 47 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 792 €
−17,6 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
4 160
+36,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä36,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 973 €
+15,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 498 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
56 %
1 944 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 792 €, 25 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 792 €

Postinumeroalue 02630
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 9 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Nihtisilta2 792 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,1 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
7,6 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta20/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Nihtisilta 2 792 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani34/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Nihtisilta 29 973 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet8/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Nihtisilta 56 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat9/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Nihtisilta 30 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet39/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Nihtisilta 10 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet22/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Nihtisilta 29 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto32/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Nihtisilta 47 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys7/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Nihtisilta 12 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko33/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Nihtisilta 67,7 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Espoon keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 30 % ja 65 vuotta täyttäneitä 10 % asukkaista.

NihtisiltaEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 11 % asukkaista, vähemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Nihtisilta49 %11 %19 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset11 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
36,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,1
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
32,0 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

56 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Nihtisilta43 %56 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto43 %
  • Vuokra-asunto56 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 35 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (67,7 m² ja 75,1 m²).

  • Nihtisilta64 %35 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot64 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot35 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 29 % lapsiperheitä.

NihtisiltaEspoo

  • Yksinasuvat41 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet29 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
67,7 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
2 075
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Nihtisilta24 %20 %23 %24 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto20 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Nihtisilta20 %49 %31 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %49 %
  • Ylin 20 %31 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 973 €
vuodessa, noin 2 498 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
43 986 €
vuodessa, noin 3 666 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 4 365 työpaikkaa, 1,05 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

NihtisiltaEspoo

  • Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Espoo 14 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut14 %, Espoo 7 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus10 %, Espoo 3 %
  • Rakentaminen8 %, Espoo 6 %
  • Informaatio ja viestintä7 %, Espoo 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Espoo 14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
4 365
Työpaikkoja asukasta kohden
1,05
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Nihtisilta15 %85 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus15 %
  • Palvelut85 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 15 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNihtisiltaEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).