Asumisvalinta

Tapiola

02100 · Espoo · Uusimaa

02100 Tapiola

Alue lyhyesti

Alueella Tapiola (02100) asuu 6 975 ihmistä, 2 % Espoon asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (63,3 m² ja 75,1 m²). 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 708 €, 54 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 24,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 967 € vuodessa, noin 2 914 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Espoossa ja 33 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 8 297 työpaikkaa, 1,19 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 66 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    5 708 €

    Espoon 24 alueesta korkein

    Espoo 3 709 €

  • Yksinasuvat

    54 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 41 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    26 %

    Espoon 45 alueesta 2. suurin

    Espoo 15 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,19

    Espoon 45 alueesta 4. suurin

    Espoo 0,43

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
5 708 €
−2,0 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
6 975
+66,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 967 €
+33,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 914 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
46 %
4 105 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
66 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 708 €, 54 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

5 708 €

Postinumeroalue 02100
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 10 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tapiola5 708 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
24,5 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
4,1 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet.

  • Kaksion neliöhinta1/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Tapiola 5 708 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Tapiola 34 967 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet18/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Tapiola 46 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat10/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Tapiola 29 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet2/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Tapiola 26 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet43/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Tapiola 13 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto7/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Tapiola 66 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys29/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Tapiola 8 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko40/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Tapiola 63,3 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin.

TapiolaEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 26 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Tapiola49 %26 %10 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
1,7
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
37,9 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Tapiola54 %46 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto54 %
  • Vuokra-asunto46 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (63,3 m² ja 75,1 m²).

  • Tapiola93 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot93 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot6 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

TapiolaEspoo

  • Yksinasuvat54 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat21 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet13 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
63,3 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
4 601
Kesämökit
70

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 66 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Tapiola12 %11 %11 %28 %38 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto11 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto38 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 43 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Tapiola15 %42 %43 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %42 %
  • Ylin 20 %43 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 967 €
vuodessa, noin 2 914 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
47 086 €
vuodessa, noin 3 924 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
66 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 8 297 työpaikkaa, 1,19 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

TapiolaEspoo

  • Rahoitus- ja vakuutustoiminta22 %, Espoo 3 %
  • Teollisuus13 %, Espoo 10 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Espoo 14 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Espoo 14 %
  • Koulutus9 %, Espoo 10 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus9 %, Espoo 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
8 297
Työpaikkoja asukasta kohden
1,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Tapiola13 %87 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus13 %
  • Palvelut87 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 66 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTapiolaEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).