Asumisvalinta

Niittykumpu

02200 · Espoo · Uusimaa

02200 Niittykumpu

Alue lyhyesti

Alueella Niittykumpu (02200) asuu 14 415 ihmistä, 4 % Espoon asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 40 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (83 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (60,9 m² ja 75,1 m²). 59 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 849 €, 31 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 7 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 20,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 780 € vuodessa, noin 2 648 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Espoossa ja 21 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 7 518 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (31 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 26 % työpaikoista (Espoossa 10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 99 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    40 %

    Espoon 45 alueesta 2. suurin

    Espoo 26 %

  • Yksinasuvat

    51 %

    Espoon 45 alueesta 4. suurin

    Espoo 41 %

  • Kaksion neliöhinta

    4 849 €

    Espoon 24 alueesta 3. korkein

    Espoo 3 709 €

  • Asuntojen keskikoko

    60,9 m²

    Espoon 45 alueesta 5. pienin

    Espoo 75,1 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 849 €
−7,2 % vuodesta 2020
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
14 415
+99,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 780 €
+13,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 648 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
59 %
7 961 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
55 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 4 849 €, 31 % enemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on Espoon alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 7 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

4 849 €

Postinumeroalue 02200
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 14 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Niittykumpu4 849 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
20,8 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
4,8 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 16–34-vuotiaat.

  • Kaksion neliöhinta3/24

    2 262 €Espoon Keskus
    Espoo 3 709 €Niittykumpu 4 849 €
    5 708 €Tapiola
    2 262 €Espoon Keskus5 708 €Tapiola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani29/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Niittykumpu 31 780 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet7/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Niittykumpu 59 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat2/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Niittykumpu 40 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet29/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Niittykumpu 13 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet40/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Niittykumpu 18 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto15/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Niittykumpu 55 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys27/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Niittykumpu 8 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko41/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Niittykumpu 60,9 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 40 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Espoossa 26 %). Osuus on Espoon alueista 2. suurin.

NiittykumpuEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 56 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Niittykumpu56 %13 %13 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset56 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset13 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
1,8
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
34,2 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

59 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Niittykumpu40 %59 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto40 %
  • Vuokra-asunto59 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (83 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Espoossa (60,9 m² ja 75,1 m²).

  • Niittykumpu83 %17 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot83 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

NiittykumpuEspoo

  • Yksinasuvat51 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat28 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit11 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita66 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
60,9 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
8 625
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 55 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Niittykumpu16 %14 %14 %25 %30 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto14 %
  • Ammatillinen tutkinto14 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Niittykumpu18 %47 %35 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %47 %
  • Ylin 20 %35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 780 €
vuodessa, noin 2 648 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 687 €
vuodessa, noin 3 557 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
55 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 7 518 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (31 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 26 % työpaikoista (Espoossa 10 %).

Suurimmat toimialat

NiittykumpuEspoo

  • Tukku- ja vähittäiskauppa31 %, Espoo 14 %
  • Teollisuus26 %, Espoo 10 %
  • Informaatio ja viestintä8 %, Espoo 11 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Espoo 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut6 %, Espoo 14 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Espoo 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
7 518
Työpaikkoja asukasta kohden
0,52
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Niittykumpu30 %70 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus30 %
  • Palvelut70 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 99 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 13 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNiittykumpuEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).