Alue lyhyesti
Alueella Kauklahti (02780) asuu 14 251 ihmistä, 4 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 40 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 40 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 30 %.
Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 37 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (87,9 m² ja 75,1 m²). 55 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 275 €, 12 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 221 € vuodessa, noin 2 852 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Espoossa ja 30 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 2 172 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (23 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 20 % työpaikoista (Espoossa 10 %).
Asukasmäärä on kasvanut 62 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
40 %
Espoon 45 alueesta 5. suurin
Espoo 26 %
65 vuotta täyttäneet
9 %
Espoon 45 alueesta 5. pienin
Espoo 15 %
Asukkaat
14 251
Espoon 45 alueesta 6. suurin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 275 €
- +10,4 % vuodesta 2020
- Espoo3 709 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,72 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
- Espoo18,46 €
- Asukkaat
- 14 251
- +62,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä35,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 221 €
- +33,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 852 € kuukaudessa
- Espoo30 946 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 44 %
- 5 699 taloudesta
- Espoo47 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Espoo50 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 275 €, 12 % vähemmän kuin Espoossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 275 €
Postinumeroalue 02780
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Espoo: 18,46 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,4 vuotta
- Espoo: 16,7
- Bruttovuokratuotto
- 6,5 %
- Espoo: 6,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 825–936 €
- Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 5,90 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
- Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta14/24
2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaEspoo 3 709 €Kauklahti 3 275 €2 262 €Espoon Keskus5 708 €TapiolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/45
12 135 €Otaniemi47 267 €WestendEspoo 30 946 €Kauklahti 34 221 €12 135 €Otaniemi47 267 €WestendVuokralla asuvat taloudet20/45
2 %Jupperi94 %OtaniemiEspoo 47 %Kauklahti 44 %2 %Jupperi94 %Otaniemi16–34-vuotiaat19/45
14 %Siikajärvi84 %OtaniemiEspoo 26 %Kauklahti 22 %14 %Siikajärvi84 %Otaniemi65 vuotta täyttäneet41/45
1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoEspoo 15 %Kauklahti 9 %1 %Otaniemi28 %SuvisaaristoLapsiperheet5/45
4 %Otaniemi42 %MankkaaEspoo 26 %Kauklahti 40 %4 %Otaniemi42 %MankkaaKorkea-asteen tutkinto23/45
23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaEspoo 50 %Kauklahti 51 %23 %Lakisto70 %Pohjois-TapiolaTyöttömyys24/45
3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusEspoo 10 %Kauklahti 8 %3 %Otaniemi17 %Espoon KeskusAsuntojen keskikoko15/45
43,2 m²Otaniemi179,6 m²SuvisaaristoEspoo 75,1 m²Kauklahti 87,9 m²43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 40 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).
KauklahtiEspoo
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 24 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (18 %).
- Kauklahti50 %24 %
- Espoo47 %16 %18 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset10 %
- Lapset 0–14 v.24 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 35,0
- Espoo: 39,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Espoo: 10 %
- Talouden koko
- 2,5
- Espoo: 2,1
- Asumisväljyys
- 35,9 m²
- Espoo: 35,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
55 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).
- Kauklahti55 %44 %
- Espoo53 %47 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto55 %
- Vuokra-asunto44 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 62 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 37 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (87,9 m² ja 75,1 m²).
- Kauklahti37 %62 %
- Espoo64 %35 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot37 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot62 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 40 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 30 %.
KauklahtiEspoo
- Yksinasuvat30 %, Espoo 41 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Espoo 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Espoo 6 %
- Lapsitaloudet40 %, Espoo 26 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet10 %, Espoo 6 %
- Yhden vanhemman taloudet7 %, Espoo 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Espoo 51 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Espoo 23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 87,9 m²
- Espoo: 75,1 m²
- Asunnot
- 6 112
- Kesämökit
- 48
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, saman verran kuin Espoossa (50 %).
- Kauklahti18 %23 %25 %25 %
- Espoo21 %20 %24 %26 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto23 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 40 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kauklahti15 %46 %40 %
- Espoo20 %46 %34 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %46 %
- Ylin 20 %40 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 221 €
- vuodessa, noin 2 852 € kuukaudessa
- Espoo: 30 946 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 59 988 €
- vuodessa, noin 4 999 € kuukaudessa
- Espoo: 47 601 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 51 %
- Espoo: 50 %
Työpaikat
Alueella on 2 172 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (23 %). Tavallista yleisempi on teollisuus: 20 % työpaikoista (Espoossa 10 %).
Suurimmat toimialat
KauklahtiEspoo
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23 %, Espoo 14 %
- Teollisuus20 %, Espoo 10 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa16 %, Espoo 14 %
- Koulutus11 %, Espoo 10 %
- Rakentaminen7 %, Espoo 6 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Espoo 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 172
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,15
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Espoo: 0,43
Toimialaryhmät
- Kauklahti30 %69 %
- Espoo17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus30 %
- Palvelut69 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 62 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).