Asumisvalinta

Bemböle-Pakankylä

02740 · Espoo · Uusimaa

02740 Bemböle-Pakankylä

Alue lyhyesti

Alueella Bemböle-Pakankylä (02740) asuu 3 117 ihmistä, 1 % Espoon asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 29 %.

Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 35 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (86,6 m² ja 75,1 m²). 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 47 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 122 € vuodessa, noin 2 677 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Espoossa ja 22 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 4 345 työpaikkaa, 1,39 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 2 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,39

    Espoon 45 alueesta 3. suurin

    Espoo 0,43

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 354 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
17,72 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Espoo18,46 €
Asukkaat
3 117
+2,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 122 €
+20,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 677 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
47 %
1 285 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
48 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 3 354 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 2. Hinta vastaa 15,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,72 € kuukaudessa.

Neliöhinta

3 354 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 26 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,72 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Bemböle-Pakankylä3 354 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,8 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
6,3 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
825–936 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 2, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−4,5 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 2) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Bemböle-Pakankylä 32 122 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet15/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Bemböle-Pakankylä 47 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat26/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Bemböle-Pakankylä 21 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet36/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Bemböle-Pakankylä 11 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet11/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Bemböle-Pakankylä 33 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto28/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Bemböle-Pakankylä 48 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys23/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Bemböle-Pakankylä 8 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko18/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Bemböle-Pakankylä 86,6 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Espoossa 26 %).

Bemböle-PakankyläEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (47 %).

  • Bemböle-Pakankylä52 %11 %19 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset52 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset11 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,4
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
38,2 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 47 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla).

  • Bemböle-Pakankylä51 %47 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto51 %
  • Vuokra-asunto47 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 35 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (86,6 m² ja 75,1 m²).

  • Bemböle-Pakankylä35 %65 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot35 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot65 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Espoossa 26 %) ja yksinasuvia 29 %.

Bemböle-PakankyläEspoo

  • Yksinasuvat29 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet33 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt19 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
86,6 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
1 566
Kesämökit
107

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 48 % aikuisista, vähemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Bemböle-Pakankylä19 %26 %26 %22 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto26 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Bemböle-Pakankylä19 %46 %35 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %46 %
  • Ylin 20 %35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 122 €
vuodessa, noin 2 677 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
58 465 €
vuodessa, noin 4 872 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
48 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 4 345 työpaikkaa, 1,39 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Bemböle-PakankyläEspoo

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut75 %, Espoo 14 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Espoo 14 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Espoo 7 %
  • Rakentaminen3 %, Espoo 6 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta2 %, Espoo 3 %
  • Koulutus1 %, Espoo 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
4 345
Työpaikkoja asukasta kohden
1,39
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Bemböle-Pakankylä97 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus3 %
  • Palvelut97 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniBemböle-PakankyläEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).