Asumisvalinta

Suvisaaristo

02380 · Espoo · Uusimaa

02380 Suvisaaristo

Alue lyhyesti

Alueella Suvisaaristo (02380) asuu 626 ihmistä, alle 1 % Espoon asukkaista. Asukasmäärä on Espoon alueista 3. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Osuus on Espoon alueista suurin. Kotitalouksista 26 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (179,6 m² ja 75,1 m²). 89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 37 862 € vuodessa, noin 3 155 € kuukaudessa. Se on 22 % suurempi kuin Espoossa ja 44 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Espoossa (10 %). Alueella on 42 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (26 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asuntojen keskikoko

    179,6 m²

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 75,1 m²

  • 65 vuotta täyttäneet

    28 %

    Espoon 45 alueesta suurin

    Espoo 15 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    5 %

    Espoon 45 alueesta 2. pienin

    Espoo 47 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,07

    Espoon 45 alueesta 2. pienin

    Espoo 0,43

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
4 488 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo3 709 €
Kaksion vuokra / m²
19,43 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Espoo18,46 €
Asukkaat
626
−2,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
37 862 €
+33,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 3 155 € kuukaudessa
Espoo30 946 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
257 taloudesta
Espoo47 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
59 %
18 vuotta täyttäneistä
Espoo50 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 4 488 € on hinta-alueelta Espoo-Kauniainen 1. Hinta vastaa 19,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 19,43 € kuukaudessa.

Neliöhinta

4 488 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 86 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

19,43 €

Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Espoo: 18,46 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Suvisaaristo4 488 €Espoo 3 709 €
2 698 € – 4 809 €Luku alueelta Espoo-Kauniainen, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
19,2 vuotta
Espoo: 16,7
Bruttovuokratuotto
5,2 %
Espoo: 6,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
870–1 001 €
Luku alueelta Espoo-Kauniainen 1, 2026 Q3
Hoitovastike
5,90 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Pääkaupunkiseutu, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,8 %−2,1 %Vuokra+0,5 %0,0 %
Hintaindeksin (Espoo-Kauniainen 1) ja vuokraindeksin (Espoo-Kauniainen) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Espoon postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani9/45

    12 135 €Otaniemi
    Espoo 30 946 €Suvisaaristo 37 862 €
    47 267 €Westend
    12 135 €Otaniemi47 267 €Westend
  • Vuokralla asuvat taloudet44/45

    2 %Jupperi
    Espoo 47 %Suvisaaristo 5 %
    94 %Otaniemi
    2 %Jupperi94 %Otaniemi
  • 16–34-vuotiaat44/45

    14 %Siikajärvi
    Espoo 26 %Suvisaaristo 14 %
    84 %Otaniemi
    14 %Siikajärvi84 %Otaniemi
  • 65 vuotta täyttäneet1/45

    1 %Otaniemi
    Espoo 15 %Suvisaaristo 28 %
    28 %Suvisaaristo
    1 %Otaniemi28 %Suvisaaristo
  • Lapsiperheet28/45

    4 %Otaniemi
    Espoo 26 %Suvisaaristo 26 %
    42 %Mankkaa
    4 %Otaniemi42 %Mankkaa
  • Korkea-asteen tutkinto13/45

    23 %Lakisto
    Espoo 50 %Suvisaaristo 59 %
    70 %Pohjois-Tapiola
    23 %Lakisto70 %Pohjois-Tapiola
  • Työttömyys31/45

    3 %Otaniemi
    Espoo 10 %Suvisaaristo 7 %
    17 %Espoon Keskus
    3 %Otaniemi17 %Espoon Keskus
  • Asuntojen keskikoko1/45

    43,2 m²Otaniemi
    Espoo 75,1 m²Suvisaaristo 179,6 m²
    179,6 m²Suvisaaristo
    43,2 m²Otaniemi179,6 m²Suvisaaristo

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Espoossa 15 %). Osuus on Espoon alueista suurin.

SuvisaaristoEspoo

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 28 % asukkaista, enemmän kuin Espoossa (16 %).

  • Suvisaaristo40 %28 %14 %
  • Espoo47 %16 %18 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset28 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Espoo: 39,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Espoo: 10 %
Talouden koko
2,4
Espoo: 2,1
Asumisväljyys
73,3 m²
Espoo: 35,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Espoossa 47 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Espoon alueista 2. pienin.

  • Suvisaaristo89 %
  • Espoo53 %47 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto89 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Espoossa (179,6 m² ja 75,1 m²).

  • Suvisaaristo98 %
  • Espoo64 %35 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 26 % on yksinasuvia ja 26 % lapsiperheitä.

SuvisaaristoEspoo

  • Yksinasuvat26 %, Espoo 41 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Espoo 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Espoo 6 %
  • Lapsitaloudet26 %, Espoo 26 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Espoo 6 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Espoo 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita33 %, Espoo 51 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt45 %, Espoo 23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
179,6 m²
Espoo: 75,1 m²
Asunnot
294
Kesämökit
332

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 59 % aikuisista, enemmän kuin Espoossa (50 %).

  • Suvisaaristo15 %13 %13 %26 %34 %
  • Espoo21 %20 %24 %26 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto13 %
  • Ammatillinen tutkinto13 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto34 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 48 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Suvisaaristo21 %31 %48 %
  • Espoo20 %46 %34 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %31 %
  • Ylin 20 %48 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
37 862 €
vuodessa, noin 3 155 € kuukaudessa
Espoo: 30 946 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
87 946 €
vuodessa, noin 7 329 € kuukaudessa
Espoo: 47 601 €
Korkea-asteen tutkinto
59 %
Espoo: 50 %

Työpaikat

Alueella on 42 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (26 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Espoossa (10 %).

Suurimmat toimialat

SuvisaaristoEspoo

  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta26 %, Espoo 10 %
  • Rakentaminen14 %, Espoo 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Espoo 14 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Espoo 14 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Espoo 3 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Espoo 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
42
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Espoo: 0,43

Toimialaryhmät

  • Suvisaaristo17 %83 %
  • Espoo17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Espoossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Espoossa (24 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSuvisaaristoEspooSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).