Alue lyhyesti
Alueella Ahlainen (29700) asuu 678 ihmistä, 1 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 38 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 13 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (90,7 m² ja 78,4 m²). 88 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 502 € vuodessa, noin 2 042 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Porissa ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 107 työpaikkaa, ja suurin toimiala on vesi- ja jätehuolto (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 18 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
12 %
Porin 32 alueesta 6. pienin
Pori 22 %
Opiskelijat
4 %
Porin 32 alueesta 6. pienin
Pori 7 %
Korkea-asteen tutkinto
22 %
Porin 32 alueesta 6. pienin
Pori 31 %
Lapsiperheet
13 %
Porin 32 alueesta 7. pienin
Pori 17 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 678
- −18,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä52,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 502 €
- +39,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 042 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 9 %
- 358 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 22 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Ahlainen 24 502 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet24/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Ahlainen 9 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat27/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Ahlainen 12 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet7/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Ahlainen 38 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet26/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Ahlainen 13 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto27/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Ahlainen 22 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys19/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Ahlainen 12 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko19/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Ahlainen 90,7 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 38 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).
AhlainenPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 41 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Ahlainen37 %41 %11 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset37 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat4 %
- Eläkeläiset41 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 52,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,9
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 51,3 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
88 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Ahlainen88 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto88 %
- Vuokra-asunto9 %
- Muu tai tuntematon3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (90,7 m² ja 78,4 m²).
- Ahlainen95 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot2 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot95 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 43 % on yksinasuvia ja 13 % lapsiperheitä.
AhlainenPori
- Yksinasuvat43 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet13 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt52 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 90,7 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 474
- Kesämökit
- 895
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Ahlainen28 %48 %17 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon28 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto48 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
- Ylempi korkeakoulututkinto4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Ahlainen21 %64 %15 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 502 €
- vuodessa, noin 2 042 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 368 €
- vuodessa, noin 3 114 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 22 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 107 työpaikkaa, ja suurin toimiala on vesi- ja jätehuolto (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (1 %).
Suurimmat toimialat
AhlainenPori
- Vesi- ja jätehuolto20 %, Pori 1 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Pori 12 %
- Kuljetus ja varastointi15 %, Pori 5 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous12 %, Pori 1 %
- Rakentaminen7 %, Pori 7 %
- Koulutus6 %, Pori 6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 107
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,16
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Ahlainen12 %30 %58 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto12 %
- Jalostus30 %
- Palvelut58 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 18 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 40 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Porissa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).