Asumisvalinta

Sampola

28370 · Pori · Satakunta

28370 Sampola

Alue lyhyesti

Alueella Sampola (28370) asuu 2 949 ihmistä, 4 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 37 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Yksinasuvia on 66 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Asunnoista 78 % on kerrostaloissa ja 21 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (66,5 m² ja 78,4 m²). 50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 483 €, 61 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 3,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 408 € vuodessa, noin 1 701 € kuukaudessa. Se on 18 % pienempi kuin Porissa ja 23 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Porin alueista pienimmät. Työvoimasta 27 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 495 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 30 % työpaikoista (Porissa 6 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    483 €

    Porin 8 alueesta matalin

    Pori 1 245 €

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    20 408 €

    Porin 32 alueesta pienin

    Pori 24 799 €

  • Pientaloasunnot

    21 %

    Porin 32 alueesta 2. pienin

    Pori 53 %

  • Yksinasuvat

    66 %

    Porin 32 alueesta 3. suurin

    Pori 51 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
483 €
−13,7 % vuodesta 2020
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
2 949
−9,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä51,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 408 €
+22,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 701 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
50 %
1 871 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
17 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 483 €, 61 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

483 €

Postinumeroalue 28370
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 20 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Sampola483 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
3,7 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
27,1 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta8/8

    483 €Sampola
    Pori 1 245 €Sampola 483 €
    1 790 €Impola
    483 €Sampola1 790 €Impola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Sampola 20 408 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet5/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Sampola 50 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat17/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Sampola 18 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet8/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Sampola 37 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet27/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Sampola 13 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto30/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Sampola 17 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys2/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Sampola 27 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko28/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Sampola 66,5 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 37 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).

SampolaPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 28 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (40 %).

  • Sampola28 %10 %41 %11 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset28 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset41 %
  • Lapset 0–14 v.11 %
  • Muut5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
51,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
27 %
Pori: 14 %
Talouden koko
1,5
Pori: 1,8
Asumisväljyys
43,8 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %).

  • Sampola49 %50 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto49 %
  • Vuokra-asunto50 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 78 % on kerrostaloissa ja 21 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (66,5 m² ja 78,4 m²).

  • Sampola78 %21 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot78 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot21 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 66 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

SampolaPori

  • Yksinasuvat66 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet13 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt45 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
66,5 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
2 111
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 17 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %). Osuus on Porin alueista 3. pienin.

  • Sampola35 %46 %14 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon35 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste14 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Sampola29 %66 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %29 %
  • Keskimmäinen 60 %66 %
  • Ylin 20 %5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 408 €
vuodessa, noin 1 701 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 332 €
vuodessa, noin 1 944 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
17 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 495 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 30 % työpaikoista (Porissa 6 %).

Suurimmat toimialat

SampolaPori

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut50 %, Pori 25 %
  • Koulutus30 %, Pori 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Pori 8 %
  • Kuljetus ja varastointi4 %, Pori 5 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa2 %, Pori 12 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta2 %, Pori 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
495
Työpaikkoja asukasta kohden
0,17
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Sampola98 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus1 %
  • Palvelut98 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSampolaPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).