Asumisvalinta

Pietniemi-Leppäkorpi

28660 · Pori · Satakunta

28660 Pietniemi-Leppäkorpi

Alue lyhyesti

Alueella Pietniemi-Leppäkorpi (28660) asuu 3 518 ihmistä, 4 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 34 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (100,7 m² ja 78,4 m²). 82 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 17 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 234 € vuodessa, noin 2 353 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Porissa ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 182 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 14 % työpaikoista (Porissa 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,05

    Porin 32 alueesta 2. pienin

    Pori 0,42

  • Korkea-asteen tutkinto

    38 %

    Porin 32 alueesta 4. suurin

    Pori 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
3 518
−9,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 234 €
+25,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 353 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
17 %
1 646 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Neliöhinta

907 €

Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Pietniemi-Leppäkorpi907 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
14,4 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Pietniemi-Leppäkorpi 28 234 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet15/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Pietniemi-Leppäkorpi 17 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat15/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Pietniemi-Leppäkorpi 18 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet17/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Pietniemi-Leppäkorpi 25 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet8/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Pietniemi-Leppäkorpi 25 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto4/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Pietniemi-Leppäkorpi 38 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys25/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Pietniemi-Leppäkorpi 9 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko10/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Pietniemi-Leppäkorpi 100,7 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %).

Pietniemi-LeppäkorpiPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (13 %).

  • Pietniemi-Leppäkorpi44 %26 %17 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Pori: 14 %
Talouden koko
2,1
Pori: 1,8
Asumisväljyys
48,0 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

82 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 17 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Pietniemi-Leppäkorpi82 %17 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto82 %
  • Vuokra-asunto17 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (100,7 m² ja 78,4 m²).

  • Pietniemi-Leppäkorpi93 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot6 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 34 %.

Pietniemi-LeppäkorpiPori

  • Yksinasuvat34 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet25 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
100,7 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
1 839
Kesämökit
460

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %).

  • Pietniemi-Leppäkorpi16 %43 %29 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto43 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Pietniemi-Leppäkorpi15 %66 %20 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %66 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 234 €
vuodessa, noin 2 353 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
45 763 €
vuodessa, noin 3 814 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 182 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 14 % työpaikoista (Porissa 1 %).

Suurimmat toimialat

Pietniemi-LeppäkorpiPori

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Pori 25 %
  • Rakentaminen17 %, Pori 7 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous14 %, Pori 1 %
  • Kuljetus ja varastointi13 %, Pori 5 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Pori 12 %
  • Teollisuus5 %, Pori 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
182
Työpaikkoja asukasta kohden
0,05
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Pietniemi-Leppäkorpi14 %22 %64 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto14 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut64 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPietniemi-LeppäkorpiPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).