Alue lyhyesti
Alueella Keskussairaala-alue-Tiilimäki (28500) asuu 827 ihmistä, 1 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 44 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Osuus on Porin alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 79 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.
Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (45,2 m² ja 78,4 m²). 72 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista suurin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 401 € vuodessa, noin 1 783 € kuukaudessa. Se on 14 % pienempi kuin Porissa ja 19 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Porin alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 21 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 3 502 työpaikkaa, 4,23 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
4,23
Porin 32 alueesta suurin
Pori 0,42
Vuokralla asuvat taloudet
72 %
Porin 32 alueesta suurin
Pori 35 %
Yksinasuvat
79 %
Porin 32 alueesta suurin
Pori 51 %
Asuntojen keskikoko
45,2 m²
Porin 32 alueesta pienin
Pori 78,4 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 827
- +2,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä56,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 401 €
- +29,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 783 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 72 %
- 624 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 26 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani30/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Keskussairaala-alue-Tiilimäki 21 401 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet1/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki 72 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat3/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki 28 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet2/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki 44 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet31/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki 5 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto21/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki 26 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys5/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki 21 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko32/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki 45,2 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 44 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Osuus on Porin alueista 2. suurin.
Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Keskussairaala-alue-Tiilimäki27 %11 %48 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset27 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset48 %
- Lapset 0–14 v.4 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 56,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 21 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,3
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 36,3 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista suurin.
- Keskussairaala-alue-Tiilimäki25 %72 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto25 %
- Vuokra-asunto72 %
- Muu tai tuntematon3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (45,2 m² ja 78,4 m²).
- Keskussairaala-alue-Tiilimäki69 %27 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot69 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot27 %
- Muut rakennukset4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 79 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.
Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori
- Yksinasuvat79 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet5 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt47 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 45,2 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 745
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 26 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Keskussairaala-alue-Tiilimäki31 %35 %21 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon31 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto35 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Keskussairaala-alue-Tiilimäki26 %68 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %26 %
- Keskimmäinen 60 %68 %
- Ylin 20 %6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 401 €
- vuodessa, noin 1 783 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 427 €
- vuodessa, noin 1 869 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 26 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 3 502 työpaikkaa, 4,23 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori
- Terveys- ja sosiaalipalvelut77 %, Pori 25 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Pori 8 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4 %, Pori 5 %
- Koulutus4 %, Pori 6 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta2 %, Pori 4 %
- Taiteet, viihde ja virkistys2 %, Pori 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 502
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 4,23
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Keskussairaala-alue-Tiilimäki100 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus0 %
- Palvelut100 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).