Alue lyhyesti
Alueella Pihlava (28800) asuu 3 894 ihmistä, 5 % Porin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 15 % ja 65 vuotta täyttäneitä 31 % asukkaista. Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.
Asunnoista 67 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 31 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (84,7 m² ja 78,4 m²). 77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 307 € vuodessa, noin 2 026 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Porissa ja 8 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 464 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 12 % työpaikoista (Porissa 6 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
22 %
Porin 32 alueesta 7. pienin
Pori 31 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 3 894
- −11,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä49,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 307 €
- +24,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 026 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 22 %
- 2 046 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 22 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Pihlava 24 307 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet12/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Pihlava 22 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat21/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Pihlava 15 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet15/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Pihlava 31 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet16/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Pihlava 18 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto26/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Pihlava 22 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys8/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Pihlava 17 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko21/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Pihlava 84,7 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 15 % ja 65 vuotta täyttäneitä 31 % asukkaista.
PihlavaPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 35 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Pihlava36 %35 %13 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset36 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset35 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 49,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,9
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 46,2 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Pihlava77 %22 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto77 %
- Vuokra-asunto22 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 67 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 31 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (84,7 m² ja 78,4 m²).
- Pihlava31 %67 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot31 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot67 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.
PihlavaPori
- Yksinasuvat46 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet18 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt44 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 84,7 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 2 365
- Kesämökit
- 53
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Pihlava26 %49 %18 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon26 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto49 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
- Ylempi korkeakoulututkinto4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 11 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pihlava22 %67 %11 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %67 %
- Ylin 20 %11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 307 €
- vuodessa, noin 2 026 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 728 €
- vuodessa, noin 2 977 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 22 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 464 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 12 % työpaikoista (Porissa 6 %).
Suurimmat toimialat
PihlavaPori
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Pori 25 %
- Teollisuus16 %, Pori 11 %
- Koulutus12 %, Pori 6 %
- Kuljetus ja varastointi9 %, Pori 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Pori 12 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Pori 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 464
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Pihlava21 %79 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus21 %
- Palvelut79 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 11 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).