Alue lyhyesti
Alueella Pori Keskus (28100) asuu 13 225 ihmistä, 16 % Porin asukkaista. Asukasmäärä on Porin alueista suurin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (58,6 m² ja 78,4 m²). 58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 604 €, 29 % enemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 15 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 636 € vuodessa, noin 1 886 € kuukaudessa. Se on 9 % pienempi kuin Porissa ja 14 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 10 963 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (17 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 7 % työpaikoista (Porissa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
7 %
Porin 32 alueesta pienin
Pori 53 %
Asukkaat
13 225
Porin 32 alueesta suurin
Yksinasuvat
69 %
Porin 32 alueesta 2. suurin
Pori 51 %
16–34-vuotiaat
29 %
Porin 32 alueesta 2. suurin
Pori 22 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 604 €
- −15,0 % vuodesta 2020
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,11 €
- Luku alueelta Pori 1
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 13 225
- +8,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä50,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 636 €
- +29,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 886 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 58 %
- 9 209 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 604 €, 29 % enemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 15 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 604 €
Postinumeroalue 28100
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 29 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,11 €
Luku alueelta Pori 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,0 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,1 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 512–620 €
- Luku alueelta Pori 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−2,7 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori 1) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta2/8
483 €Sampola1 790 €ImpolaPori 1 245 €Pori Keskus 1 604 €483 €Sampola1 790 €ImpolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani25/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Pori Keskus 22 636 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet3/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Pori Keskus 58 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat2/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Pori Keskus 29 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet10/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Pori Keskus 35 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet30/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Pori Keskus 7 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto10/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Pori Keskus 32 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys9/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Pori Keskus 17 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko31/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Pori Keskus 58,6 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).
Pori KeskusPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 39 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Pori Keskus37 %39 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset37 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset39 %
- Lapset 0–14 v.6 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 50,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,4
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 41,8 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista 3. suurin.
- Pori Keskus42 %58 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto42 %
- Vuokra-asunto58 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (58,6 m² ja 78,4 m²).
- Pori Keskus90 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot90 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot7 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Pori KeskusPori
- Yksinasuvat69 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat24 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet7 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita54 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt39 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 58,6 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 10 838
- Kesämökit
- 334
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, saman verran kuin Porissa (31 %).
- Pori Keskus22 %37 %22 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon22 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto37 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pori Keskus23 %64 %13 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 636 €
- vuodessa, noin 1 886 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 196 €
- vuodessa, noin 2 183 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 10 963 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (17 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 7 % työpaikoista (Porissa 2 %).
Suurimmat toimialat
Pori KeskusPori
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17 %, Pori 25 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus13 %, Pori 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Pori 12 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Pori 5 %
- Teollisuus9 %, Pori 11 %
- Informaatio ja viestintä7 %, Pori 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 10 963
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,83
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Pori Keskus15 %85 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus15 %
- Palvelut85 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).