Alue lyhyesti
Alueella Niittymaa (28580) asuu 513 ihmistä, 1 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 29 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (112,6 m² ja 78,4 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 882 € vuodessa, noin 2 240 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Porissa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 63 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (59 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Porissa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
112,6 m²
Porin 32 alueesta 2. suurin
Pori 78,4 m²
Yksinasuvat
29 %
Porin 32 alueesta 5. pienin
Pori 51 %
Vuokralla asuvat taloudet
6 %
Porin 32 alueesta 7. pienin
Pori 35 %
Asukkaat
513
Porin 32 alueesta 7. pienin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 513
- −12,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 882 €
- +29,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 240 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 6 %
- 233 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 29 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Niittymaa 26 882 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet26/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Niittymaa 6 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat18/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Niittymaa 17 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet24/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Niittymaa 23 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet13/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Niittymaa 23 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto15/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Niittymaa 29 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys18/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Niittymaa 12 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko2/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Niittymaa 112,6 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %).
NiittymaaPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 44 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (40 %).
- Niittymaa44 %26 %16 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat5 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 2,2
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 52,4 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Niittymaa92 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto92 %
- Vuokra-asunto6 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (112,6 m² ja 78,4 m²).
- Niittymaa99 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 29 %.
NiittymaaPori
- Yksinasuvat29 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet23 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 112,6 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 270
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 29 % aikuisista, saman verran kuin Porissa (31 %).
- Niittymaa20 %49 %23 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto49 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Niittymaa16 %67 %17 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %67 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 882 €
- vuodessa, noin 2 240 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 46 786 €
- vuodessa, noin 3 899 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 29 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 63 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (59 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Porissa 1 %).
Suurimmat toimialat
NiittymaaPori
- Teollisuus59 %, Pori 11 %
- Kuljetus ja varastointi14 %, Pori 5 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous11 %, Pori 1 %
- Rakentaminen8 %, Pori 7 %
- Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Pori 8 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa2 %, Pori 12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 63
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Niittymaa11 %67 %22 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto11 %
- Jalostus67 %
- Palvelut22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).