Alue lyhyesti
Alueella Yli-Putto (38650) asuu 154 ihmistä, alle 1 % Porin asukkaista. Asukasmäärä on Porin alueista 2. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 30 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (102,3 m² ja 78,4 m²). 91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 021 € vuodessa, noin 1 752 € kuukaudessa. Se on 15 % pienempi kuin Porissa ja 20 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Porin alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 22 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (91 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (7 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 021 €
Porin 32 alueesta 2. pienin
Pori 24 799 €
Asukkaat
154
Porin 32 alueesta 2. pienin
Vuokralla asuvat taloudet
6 %
Porin 32 alueesta 6. pienin
Pori 35 %
16–34-vuotiaat
12 %
Porin 32 alueesta 7. pienin
Pori 22 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 154
- −6,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 021 €
- +18,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 752 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 6 %
- 64 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 22 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: mediaanitulot.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Yli-Putto 21 021 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet27/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Yli-Putto 6 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat26/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Yli-Putto 12 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet11/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Yli-Putto 35 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet9/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Yli-Putto 25 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto25/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Yli-Putto 22 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys13/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Yli-Putto 15 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko9/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Yli-Putto 102,3 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).
Yli-PuttoPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 31 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (40 %).
- Yli-Putto31 %36 %20 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset31 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset36 %
- Lapset 0–14 v.20 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 2,4
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 46,6 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Yli-Putto91 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto91 %
- Vuokra-asunto6 %
- Muu tai tuntematon3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (102,3 m² ja 78,4 m²).
- Yli-Putto96 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
- Muut rakennukset4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 30 %.
Yli-PuttoPori
- Yksinasuvat30 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat0 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet25 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita14 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt63 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 102,3 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 93
- Kesämökit
- 46
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Yli-Putto26 %50 %18 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon26 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto50 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
- Ylempi korkeakoulututkinto4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Yli-Putto28 %54 %18 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %28 %
- Keskimmäinen 60 %54 %
- Ylin 20 %18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 021 €
- vuodessa, noin 1 752 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 36 151 €
- vuodessa, noin 3 013 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 22 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 22 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (91 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (7 %).
Suurimmat toimialat
Yli-PuttoPori
- Rakentaminen91 %, Pori 7 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous9 %, Pori 1 %
- Kaivostoiminta ja louhinta0 %, Pori 0 %
- Teollisuus0 %, Pori 11 %
- Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto0 %, Pori 1 %
- Vesi- ja jätehuolto0 %, Pori 1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 22
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,14
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Yli-Putto91 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto9 %
- Jalostus91 %
- Palvelut0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 19 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Porissa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).