Alue lyhyesti
Alueella Isojoenranta (28240) asuu 680 ihmistä, 1 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (107,7 m² ja 78,4 m²). 96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 876 € vuodessa, noin 2 406 € kuukaudessa. Se on 16 % suurempi kuin Porissa ja 10 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 81 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (72 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (7 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
26 %
Porin 32 alueesta pienin
Pori 51 %
Asuntojen keskikoko
107,7 m²
Porin 32 alueesta 3. suurin
Pori 78,4 m²
Vuokralla asuvat taloudet
4 %
Porin 32 alueesta 3. pienin
Pori 35 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 876 €
Porin 32 alueesta 4. suurin
Pori 24 799 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 680
- −5,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 876 €
- +35,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 406 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 4 %
- 300 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Isojoenranta 28 876 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet30/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Isojoenranta 4 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat22/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Isojoenranta 15 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet19/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Isojoenranta 24 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet5/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Isojoenranta 26 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto9/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Isojoenranta 34 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys28/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Isojoenranta 8 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko3/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Isojoenranta 107,7 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %).
IsojoenrantaPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 46 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (40 %).
- Isojoenranta46 %26 %18 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat4 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 2,3
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 49,6 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
96 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista 3. pienin.
- Isojoenranta96 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto96 %
- Vuokra-asunto4 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (107,7 m² ja 78,4 m²).
- Isojoenranta97 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot2 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 26 %.
IsojoenrantaPori
- Yksinasuvat26 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet26 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt35 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 107,7 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 351
- Kesämökit
- 2
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %).
- Isojoenranta18 %46 %27 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto46 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 13 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Isojoenranta13 %65 %22 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %65 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 876 €
- vuodessa, noin 2 406 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 50 853 €
- vuodessa, noin 4 238 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 81 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (72 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (7 %).
Suurimmat toimialat
IsojoenrantaPori
- Rakentaminen72 %, Pori 7 %
- Vesi- ja jätehuolto7 %, Pori 1 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Pori 4 %
- Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Pori 8 %
- Teollisuus2 %, Pori 11 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Pori 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 81
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Isojoenranta81 %19 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus81 %
- Palvelut19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Porissa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).