Asumisvalinta

Vähärauma

28600 · Pori · Satakunta

28600 Vähärauma

Alue lyhyesti

Alueella Vähärauma (28600) asuu 5 482 ihmistä, 7 % Porin asukkaista. Asukasmäärä on Porin alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Osuus on Porin alueista suurin. Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 37 %.

Asunnoista 79 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 19 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (96,3 m² ja 78,4 m²). 77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 772 € vuodessa, noin 2 481 € kuukaudessa. Se on 20 % suurempi kuin Porissa ja 13 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Porin alueista suurimmat. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 2 506 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (17 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Porissa 5 %).

Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    32 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 17 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    16 %

    Porin 32 alueesta pienin

    Pori 27 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 772 €

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 24 799 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    45 %

    Porin 32 alueesta 2. suurin

    Pori 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 922 €
Luku alueelta Pori 1
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
12,11 €
Luku alueelta Pori 1
Pori11,41 €
Asukkaat
5 482
+11,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 772 €
+31,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 481 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
22 %
2 466 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
45 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 922 €

Luku alueelta Pori 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 34 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,11 €

Luku alueelta Pori 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vähärauma1 922 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,2 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
7,6 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
512–620 €
Luku alueelta Pori 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori 1) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Vähärauma 29 772 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet13/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Vähärauma 22 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat6/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Vähärauma 23 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet32/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Vähärauma 16 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet1/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Vähärauma 32 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto2/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Vähärauma 45 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys26/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Vähärauma 8 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko14/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Vähärauma 96,3 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Osuus on Porin alueista suurin.

VähäraumaPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 18 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (30 %).

  • Vähärauma48 %18 %20 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Pori: 14 %
Talouden koko
2,2
Pori: 1,8
Asumisväljyys
44,5 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

77 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 22 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Vähärauma77 %22 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto77 %
  • Vuokra-asunto22 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 79 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 19 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (96,3 m² ja 78,4 m²).

  • Vähärauma19 %79 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot19 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot79 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 37 %.

VähäraumaPori

  • Yksinasuvat37 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet32 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
96,3 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
2 694
Kesämökit
13

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %). Osuus on Porin alueista 2. suurin.

  • Vähärauma15 %36 %31 %14 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto36 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste31 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Vähärauma16 %59 %25 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 772 €
vuodessa, noin 2 481 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
46 274 €
vuodessa, noin 3 856 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
45 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 2 506 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (17 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Porissa 5 %).

Suurimmat toimialat

VähäraumaPori

  • Koulutus17 %, Pori 6 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Pori 5 %
  • Teollisuus12 %, Pori 11 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut11 %, Pori 8 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Pori 25 %
  • Rakentaminen7 %, Pori 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 506
Työpaikkoja asukasta kohden
0,46
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Vähärauma21 %74 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto5 %
  • Jalostus21 %
  • Palvelut74 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVähäraumaPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).