Alue lyhyesti
Alueella Pormestarinluoto (28190) asuu 3 657 ihmistä, 4 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 33 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Asunnoista 63 % on kerrostaloissa ja 36 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (69,7 m² ja 78,4 m²). 50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 504 €, 60 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 31 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 3,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 657 € vuodessa, noin 1 805 € kuukaudessa. Se on 13 % pienempi kuin Porissa ja 18 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 23 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 797 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 20 % työpaikoista (Porissa 5 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
23 %
Porin 32 alueesta 3. suurin
Pori 14 %
Vuokralla asuvat taloudet
50 %
Porin 32 alueesta 4. suurin
Pori 35 %
Korkea-asteen tutkinto
20 %
Porin 32 alueesta 5. pienin
Pori 31 %
Yksinasuvat
59 %
Porin 32 alueesta 5. suurin
Pori 51 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 504 €
- −31,1 % vuodesta 2020
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 3 657
- −4,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä49,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 657 €
- +23,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 805 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 50 %
- 2 139 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 20 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 504 €, 60 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 31 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
504 €
Postinumeroalue 28190
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 18 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 3,8 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 26,0 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, työttömyys.
Kaksion neliöhinta7/8
483 €Sampola1 790 €ImpolaPori 1 245 €Pormestarinluoto 504 €483 €Sampola1 790 €ImpolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani29/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Pormestarinluoto 21 657 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet4/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Pormestarinluoto 50 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat9/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Pormestarinluoto 21 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet13/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Pormestarinluoto 33 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet20/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Pormestarinluoto 15 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto28/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Pormestarinluoto 20 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys3/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Pormestarinluoto 23 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko27/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Pormestarinluoto 69,7 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 33 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).
PormestarinluotoPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 31 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (40 %).
- Pormestarinluoto31 %36 %13 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset31 %
- Työttömät9 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset36 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 49,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 23 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,7
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 42,2 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %).
- Pormestarinluoto49 %50 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto49 %
- Vuokra-asunto50 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 63 % on kerrostaloissa ja 36 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (69,7 m² ja 78,4 m²).
- Pormestarinluoto63 %36 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot63 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot36 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
PormestarinluotoPori
- Yksinasuvat59 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet15 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 69,7 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 2 320
- Kesämökit
- 328
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 20 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Pormestarinluoto31 %46 %16 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon31 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto46 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste16 %
- Ylempi korkeakoulututkinto4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Pormestarinluoto25 %67 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %67 %
- Ylin 20 %8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 21 657 €
- vuodessa, noin 1 805 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 187 €
- vuodessa, noin 2 182 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 20 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 797 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (44 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 20 % työpaikoista (Porissa 5 %).
Suurimmat toimialat
PormestarinluotoPori
- Terveys- ja sosiaalipalvelut44 %, Pori 25 %
- Kuljetus ja varastointi20 %, Pori 5 %
- Rakentaminen14 %, Pori 7 %
- Koulutus7 %, Pori 6 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Pori 12 %
- Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Pori 8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 797
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,22
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Pormestarinluoto18 %81 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus18 %
- Palvelut81 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Porissa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).