Alue lyhyesti
Porissa asuu 83 305 ihmistä 32 postinumeroalueella. Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Suomessa se on kasvanut. Ikärakenne on lähellä Suomen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 27 % asukkaista.
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 245 €, 50 % vähemmän kuin Suomessa. Postinumeroalueittain hinta vaihtelee 483 eurosta (Sampola) 1 790 euroon (Impola). Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. 64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 35 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 799 € vuodessa, noin 2 067 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Suomessa. Postinumeroalueittain mediaanitulot vaihtelevat 20 408 eurosta (Sampola) 29 772 euroon (Vähärauma). Työvoimasta 14 % on työttömänä, enemmän kuin Suomessa (12 %). Porissa on 34 775 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Suomessa (19 %).
Ääripäät
Kaksion neliöhinta
Korkein kaksion neliöhintaImpola1 790 €Matalin kaksion neliöhintaSampola483 €Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
Suurimmat tulotVähärauma29 772 €Pienimmät tulotSampola20 408 €Vuokralla asuvat taloudet
Eniten vuokralla asuviaKeskussairaala-alue-Tiilimäki72 %Vähiten vuokralla asuviaKalliala-Haunia0 %16–34-vuotiaat
Eniten 16–34-vuotiaitaImpola34 %Vähiten 16–34-vuotiaitaLamppi8 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 245 €
- −13,8 % vuodesta 2020
- 2025 Q3–2026 Q2
- Suomi2 502 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,41 €
- kuukaudessa
- Suomi16,12 €
- Asukkaat
- 83 305
- −2,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä46,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 799 €
- +27,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 067 € kuukaudessa
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 35 %
- 45 080 taloudesta
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Suomi36 %
Postinumeroalueet
Pori · Kaksion neliöhinta
1 245 €
* Viivoitettu: luku suuremmalta alueelta
| 28100Pori Keskus | 1 604 € | 12,11 € | 22 636 € | 58 % | 13 225 |
|---|---|---|---|---|---|
| 28120Käppärä-Isomäki | 1 013 € | 10,92 € | 23 167 € | 44 % | 3 524 |
| 28130Impola | 1 790 € | 10,92 € | 22 059 € | 58 % | 6 628 |
| 28190Pormestarinluoto | 504 € | 10,92 € | 21 657 € | 50 % | 3 657 |
| 28200Toejoki | 1 922 €* | 12,11 € | 27 440 € | 14 % | 4 738 |
| 28220Ruosniemi | 1 922 €* | 12,11 € | 28 452 € | 15 % | 5 146 |
| 28240Isojoenranta | 907 €* | 10,92 € | 28 876 € | 4 % | 680 |
| 28300Kalaholma-Väinölä | 1 922 €* | 12,11 € | 29 581 € | 9 % | 2 451 |
| 28330Koivistonluoto | 553 € | 10,92 € | 24 281 € | 40 % | 2 599 |
| 28360Vanhakoivisto | 1 169 € | 10,92 € | 24 602 € | 29 % | 3 941 |
| 28370Sampola | 483 € | 10,92 € | 20 408 € | 50 % | 2 949 |
| 28430Kartano-Harmaalinna | 907 €* | 10,92 € | 28 538 € | 14 % | 1 557 |
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 245 €, 50 % vähemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.
Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan
Neljä viimeisintä neljännestä, 2025 Q3–2026 Q2. Lähde: Tilastokeskus
| Asunnon koko | Neliöhinta | Vuokra / m² kuukaudessa | Hinta–vuokra-suhde | Kaupat |
|---|---|---|---|---|
| Yksiö | 1 386 € | 14,92 € | 7,7 | 190 |
| Kaksio | 1 245 € | 11,41 € | 9,1 | 360 |
| Kolmio+ | 1 360 € | 9,41 € | 12,0 | 246 |
| Kaikki koot | 1 312 € | 11,48 € | 9,5 | 796 |
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Bruttovuokratuotto
- 11,0 %
- Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.
Erot alueiden välillä
Kalleimmalla postinumeroalueella kaksion neliöhinta on noin 3,7-kertainen halvimpaan verrattuna. Suurimmat mediaanitulot ovat noin 1,5-kertaiset pienimpiin verrattuna.
Kaksion neliöhinta
483 €Sampola1 790 €ImpolaPori 1 245 €483 €Sampola1 790 €ImpolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Suomen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 27 % asukkaista.
PoriSuomi
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 30 % asukkaista, enemmän kuin Suomessa (26 %).
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset40 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset30 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 46,0
- Suomi: 44,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Suomi: 12 %
- Talouden koko
- 1,8
- Suomi: 1,9
- Asumisväljyys
- 44,6 m²
- Suomi: 41,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 35 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto64 %
- Vuokra-asunto35 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 53 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 45 % kerrostaloissa. Asuntojen keskikoko on 78,4 m².
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot45 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot53 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
PoriSuomi
- Yksinasuvat51 %, Suomi 47 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat14 %, Suomi 13 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Suomi 4 %
- Lapsitaloudet17 %, Suomi 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Suomi 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Suomi 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Suomi 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Suomi 33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 78,4 m²
- Suomi: 78,5 m²
- Asunnot
- 51 781
- Kesämökit
- 5 156
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, vähemmän kuin Suomessa (36 %).
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon22 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 799 €
- vuodessa, noin 2 067 € kuukaudessa
- Suomi: 26 351 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 833 €
- vuodessa, noin 2 819 € kuukaudessa
- Suomi: 37 777 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Suomi: 36 %
Työpaikat
Porissa on 34 775 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Suomessa (19 %).
Suurimmat toimialat
PoriSuomi
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Suomi 19 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Suomi 11 %
- Teollisuus11 %, Suomi 12 %
- Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Suomi 7 %
- Rakentaminen7 %, Suomi 7 %
- Koulutus6 %, Suomi 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 34 775
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,42
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Suomi: 0,43
Toimialaryhmät
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus20 %
- Palvelut79 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Suomessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Suomessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).