Asumisvalinta

Impola

28130 · Pori · Satakunta

28130 Impola

Alue lyhyesti

Alueella Impola (28130) asuu 6 628 ihmistä, 8 % Porin asukkaista. Asukasmäärä on Porin alueista 2. suurin. Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Porissa 22 %). Osuus on Porin alueista suurin. Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (59,8 m² ja 78,4 m²). 58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 790 €, 44 % enemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 059 € vuodessa, noin 1 838 € kuukaudessa. Se on 11 % pienempi kuin Porissa ja 16 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 3 445 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (29 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 17 % työpaikoista (Porissa 6 %).

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    12 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 7 %

  • 16–34-vuotiaat

    34 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 22 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 790 €

    Porin 8 alueesta korkein

    Pori 1 245 €

  • Vuokralla asuvat taloudet

    58 %

    Porin 32 alueesta 2. suurin

    Pori 35 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 790 €
−9,1 % vuodesta 2020
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
6 628
+9,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 059 €
+23,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 838 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
58 %
4 228 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
28 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 790 €, 44 % enemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 790 €

Postinumeroalue 28130
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Impola1 790 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,7 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
7,3 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta1/8

    483 €Sampola
    Pori 1 245 €Impola 1 790 €
    1 790 €Impola
    483 €Sampola1 790 €Impola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Impola 22 059 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet2/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Impola 58 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat1/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Impola 34 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet26/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Impola 22 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet28/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Impola 12 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto20/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Impola 28 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys10/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Impola 17 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko30/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Impola 59,8 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Porissa 22 %). Osuus on Porin alueista suurin.

ImpolaPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 12 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (7 %).

  • Impola41 %12 %25 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat12 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Pori: 14 %
Talouden koko
1,6
Pori: 1,8
Asumisväljyys
39,6 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Porissa (35 %). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista 2. suurin.

  • Impola40 %58 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto40 %
  • Vuokra-asunto58 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (59,8 m² ja 78,4 m²).

  • Impola74 %22 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot74 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot22 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

ImpolaPori

  • Yksinasuvat63 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat28 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet12 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita62 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
59,8 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
4 970
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).

  • Impola22 %40 %21 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto40 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Impola27 %62 %11 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %27 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 059 €
vuodessa, noin 1 838 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 393 €
vuodessa, noin 2 199 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
28 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 3 445 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (29 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 17 % työpaikoista (Porissa 6 %).

Suurimmat toimialat

ImpolaPori

  • Tukku- ja vähittäiskauppa29 %, Pori 12 %
  • Koulutus17 %, Pori 6 %
  • Teollisuus12 %, Pori 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Pori 25 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Pori 8 %
  • Rakentaminen4 %, Pori 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 445
Työpaikkoja asukasta kohden
0,52
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Impola17 %83 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 9 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniImpolaPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).