Alue lyhyesti
Alueella Musa-Tiiliruukki (28610) asuu 3 888 ihmistä, 5 % Porin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Asunnoista 67 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 32 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (82,8 m² ja 78,4 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 659 €, 47 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 37 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 5,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 654 € vuodessa, noin 2 221 € kuukaudessa. Se on 7 % suurempi kuin Porissa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 864 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (41 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (12 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Porin 32 alueesta 7. suurin
Pori 31 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 659 €
- −37,2 % vuodesta 2020
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 3 888
- −3,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 654 €
- +24,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 221 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 27 %
- 1 956 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 659 €, 47 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 37 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
659 €
Postinumeroalue 28610
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 5,0 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 19,9 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta5/8
483 €Sampola1 790 €ImpolaPori 1 245 €Musa-Tiiliruukki 659 €483 €Sampola1 790 €ImpolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Musa-Tiiliruukki 26 654 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet9/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Musa-Tiiliruukki 27 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat8/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Musa-Tiiliruukki 21 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet25/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Musa-Tiiliruukki 22 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet15/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Musa-Tiiliruukki 22 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto7/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Musa-Tiiliruukki 36 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys16/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Musa-Tiiliruukki 13 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko23/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Musa-Tiiliruukki 82,8 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.
Musa-TiiliruukkiPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (30 %).
- Musa-Tiiliruukki44 %25 %16 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 2,0
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 43,4 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Musa-Tiiliruukki72 %27 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto72 %
- Vuokra-asunto27 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 67 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 32 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (82,8 m² ja 78,4 m²).
- Musa-Tiiliruukki32 %67 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot32 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot67 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 41 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Musa-TiiliruukkiPori
- Yksinasuvat41 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet22 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 82,8 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 2 218
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %).
- Musa-Tiiliruukki18 %42 %26 %10 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Musa-Tiiliruukki18 %65 %17 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %65 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 654 €
- vuodessa, noin 2 221 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 40 246 €
- vuodessa, noin 3 354 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 864 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (41 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (12 %).
Suurimmat toimialat
Musa-TiiliruukkiPori
- Tukku- ja vähittäiskauppa41 %, Pori 12 %
- Rakentaminen18 %, Pori 7 %
- Teollisuus15 %, Pori 11 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Pori 25 %
- Muu palvelutoiminta3 %, Pori 2 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Pori 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 864
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,22
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Musa-Tiiliruukki33 %66 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus33 %
- Palvelut66 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).