Asumisvalinta

Pinomäki

28540 · Pori · Satakunta

28540 Pinomäki

Alue lyhyesti

Alueella Pinomäki (28540) asuu 577 ihmistä, 1 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 35 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (104,8 m² ja 78,4 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 432 € vuodessa, noin 2 453 € kuukaudessa. Se on 19 % suurempi kuin Porissa ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Porin alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 107 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (6 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    44 %

    Porin 32 alueesta 3. suurin

    Pori 31 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 432 €

    Porin 32 alueesta 3. suurin

    Pori 24 799 €

  • 65 vuotta täyttäneet

    21 %

    Porin 32 alueesta 4. pienin

    Pori 27 %

  • Pientaloasunnot

    98 %

    Porin 32 alueesta 6. suurin

    Pori 53 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 922 €
Luku alueelta Pori 1
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
12,11 €
Luku alueelta Pori 1
Pori11,41 €
Asukkaat
577
−12,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 432 €
+25,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 453 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
10 %
271 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
44 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 922 €

Luku alueelta Pori 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 34 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,11 €

Luku alueelta Pori 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Pinomäki1 922 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,2 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
7,6 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
512–620 €
Luku alueelta Pori 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori 1) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Pinomäki 29 432 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet21/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Pinomäki 10 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat12/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Pinomäki 19 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet29/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Pinomäki 21 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet14/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Pinomäki 23 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto3/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Pinomäki 44 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys30/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Pinomäki 7 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko6/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Pinomäki 104,8 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %).

PinomäkiPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (40 %).

  • Pinomäki52 %21 %12 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset52 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Pori: 14 %
Talouden koko
2,1
Pori: 1,8
Asumisväljyys
51,1 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Pinomäki90 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto90 %
  • Vuokra-asunto10 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (104,8 m² ja 78,4 m²).

  • Pinomäki98 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 23 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 35 %.

PinomäkiPori

  • Yksinasuvat35 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet23 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
104,8 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
292
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %). Osuus on Porin alueista 3. suurin.

  • Pinomäki12 %38 %32 %12 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste32 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Pinomäki18 %58 %24 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 432 €
vuodessa, noin 2 453 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
50 095 €
vuodessa, noin 4 175 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
44 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 107 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (6 %).

Suurimmat toimialat

PinomäkiPori

  • Koulutus54 %, Pori 6 %
  • Rakentaminen16 %, Pori 7 %
  • Teollisuus8 %, Pori 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Pori 12 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Pori 5 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous5 %, Pori 1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
107
Työpaikkoja asukasta kohden
0,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Pinomäki24 %71 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto5 %
  • Jalostus24 %
  • Palvelut71 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPinomäkiPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).