Asumisvalinta

Kairila

29680 · Pori · Satakunta

29680 Kairila

Alue lyhyesti

Alueella Kairila (29680) asuu 236 ihmistä, alle 1 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 41 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (95,8 m² ja 78,4 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 487 € vuodessa, noin 1 874 € kuukaudessa. Se on 9 % pienempi kuin Porissa ja 15 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 38 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (58 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 26 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    3 %

    Porin 32 alueesta pienin

    Pori 7 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    15 %

    Porin 32 alueesta 2. pienin

    Pori 31 %

  • 16–34-vuotiaat

    9 %

    Porin 32 alueesta 3. pienin

    Pori 22 %

  • Pientaloasunnot

    98 %

    Porin 32 alueesta 4. suurin

    Pori 53 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
236
−25,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä56,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 487 €
+33,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 874 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
135 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
15 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Neliöhinta

907 €

Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kairila907 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
14,4 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Kairila 22 487 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet28/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Kairila 5 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat30/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Kairila 9 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet5/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Kairila 41 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet29/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Kairila 10 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto31/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Kairila 15 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys29/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Kairila 8 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko15/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Kairila 95,8 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 41 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).

KairilaPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 44 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).

  • Kairila39 %44 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat3 %
  • Eläkeläiset44 %
  • Lapset 0–14 v.8 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
56,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
8 %
Pori: 14 %
Talouden koko
1,7
Pori: 1,8
Asumisväljyys
56,8 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Kairila92 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto92 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (95,8 m² ja 78,4 m²).

  • Kairila98 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

KairilaPori

  • Yksinasuvat50 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet10 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita34 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt56 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
95,8 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
191
Kesämökit
151

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 15 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %). Osuus on Porin alueista 2. pienin.

  • Kairila32 %49 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon32 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto49 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste10 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kairila25 %59 %16 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 487 €
vuodessa, noin 1 874 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 429 €
vuodessa, noin 2 952 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
15 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 38 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (58 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (1 %).

Suurimmat toimialat

KairilaPori

  • Maa-, metsä- ja kalatalous58 %, Pori 1 %
  • Kuljetus ja varastointi21 %, Pori 5 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus13 %, Pori 5 %
  • Rakentaminen5 %, Pori 7 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Pori 8 %
  • Kaivostoiminta ja louhinta0 %, Pori 0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
38
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Kairila58 %37 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto58 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut37 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 26 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKairilaPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).