Alue lyhyesti
Alueella Vanhakoivisto (28360) asuu 3 941 ihmistä, 5 % Porin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 32 % asukkaista. Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Asunnoista 54 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 45 % kerrostaloissa. Asuntojen keskikoko on 80,1 m². 70 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 29 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 169 €, 6 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 602 € vuodessa, noin 2 050 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Porissa ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 889 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (46 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (12 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
3 941
Porin 32 alueesta 7. suurin
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 169 €
- +9,9 % vuodesta 2020
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 3 941
- −6,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä49,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 602 €
- +26,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 050 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 29 %
- 2 208 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 169 €, 6 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 169 €
Postinumeroalue 28360
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 11,2 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta3/8
483 €Sampola1 790 €ImpolaPori 1 245 €Vanhakoivisto 1 169 €483 €Sampola1 790 €ImpolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Vanhakoivisto 24 602 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet8/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Vanhakoivisto 29 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat10/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Vanhakoivisto 20 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet14/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Vanhakoivisto 32 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet18/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Vanhakoivisto 16 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto13/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Vanhakoivisto 31 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys14/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Vanhakoivisto 14 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko24/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Vanhakoivisto 80,1 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 32 % asukkaista.
VanhakoivistoPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 34 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Vanhakoivisto39 %34 %12 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset34 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 49,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,8
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 45,7 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
70 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 29 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Vanhakoivisto70 %29 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto70 %
- Vuokra-asunto29 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 54 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 45 % kerrostaloissa. Asuntojen keskikoko on 80,1 m².
- Vanhakoivisto45 %54 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot45 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot54 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
VanhakoivistoPori
- Yksinasuvat50 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet16 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 80,1 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 2 467
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Porissa (31 %).
- Vanhakoivisto22 %43 %23 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon22 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto43 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Vanhakoivisto19 %68 %13 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %19 %
- Keskimmäinen 60 %68 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 602 €
- vuodessa, noin 2 050 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 503 €
- vuodessa, noin 2 792 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 889 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (46 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (12 %).
Suurimmat toimialat
VanhakoivistoPori
- Tukku- ja vähittäiskauppa46 %, Pori 12 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Pori 25 %
- Kuljetus ja varastointi12 %, Pori 5 %
- Rakentaminen6 %, Pori 7 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Pori 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3 %, Pori 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 889
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,23
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Vanhakoivisto92 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).