Alue lyhyesti
Alueella Käppärä-Isomäki (28120) asuu 3 524 ihmistä, 4 % Porin asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 27 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Porissa 22 %). Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Asunnoista 54 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (63,6 m² ja 78,4 m²). 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 013 €, 19 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 167 € vuodessa, noin 1 931 € kuukaudessa. Se on 7 % pienempi kuin Porissa ja 12 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 1 811 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (73 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (25 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
27 %
Porin 32 alueesta 4. suurin
Pori 22 %
Asuntojen keskikoko
63,6 m²
Porin 32 alueesta 4. pienin
Pori 78,4 m²
Opiskelijat
9 %
Porin 32 alueesta 5. suurin
Pori 7 %
Vuokralla asuvat taloudet
44 %
Porin 32 alueesta 6. suurin
Pori 35 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 013 €
- −12,4 % vuodesta 2020
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 3 524
- −5,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 167 €
- +29,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 931 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 44 %
- 2 055 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 013 €, 19 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 013 €
Postinumeroalue 28120
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 23 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 7,7 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,9 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta4/8
483 €Sampola1 790 €ImpolaPori 1 245 €Käppärä-Isomäki 1 013 €483 €Sampola1 790 €ImpolaKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Käppärä-Isomäki 23 167 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet6/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Käppärä-Isomäki 44 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat4/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Käppärä-Isomäki 27 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet21/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Käppärä-Isomäki 23 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet22/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Käppärä-Isomäki 15 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto12/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Käppärä-Isomäki 31 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys12/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Käppärä-Isomäki 16 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko29/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Käppärä-Isomäki 63,6 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 27 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Porissa 22 %).
Käppärä-IsomäkiPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 27 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (30 %).
- Käppärä-Isomäki42 %27 %11 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 16 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,6
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 40,1 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 44 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Käppärä-Isomäki54 %44 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto54 %
- Vuokra-asunto44 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 54 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (63,6 m² ja 78,4 m²).
- Käppärä-Isomäki54 %43 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot54 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot43 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Käppärä-IsomäkiPori
- Yksinasuvat59 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet15 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita57 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 63,6 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 2 462
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Porissa (31 %).
- Käppärä-Isomäki23 %40 %22 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon23 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto40 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Käppärä-Isomäki25 %62 %13 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 167 €
- vuodessa, noin 1 931 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 773 €
- vuodessa, noin 2 481 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 1 811 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (73 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (25 %).
Suurimmat toimialat
Käppärä-IsomäkiPori
- Terveys- ja sosiaalipalvelut73 %, Pori 25 %
- Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Pori 8 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Pori 4 %
- Rakentaminen5 %, Pori 7 %
- Koulutus2 %, Pori 6 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Pori 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 811
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,51
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Käppärä-Isomäki95 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus5 %
- Palvelut95 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).