Asumisvalinta

Lavia Keskus

38600 · Pori · Satakunta

38600 Lavia Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Lavia Keskus (38600) asuu 1 298 ihmistä, 2 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 38 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (92,3 m² ja 78,4 m²). 82 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 17 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 806 € vuodessa, noin 1 900 € kuukaudessa. Se on 8 % pienempi kuin Porissa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 353 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 15 % työpaikoista (Porissa 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 15 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    38 %

    Porin 32 alueesta 6. suurin

    Pori 27 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
1 298
−14,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä52,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 806 €
+32,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 900 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
17 %
677 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
24 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Neliöhinta

907 €

Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Lavia Keskus907 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
14,4 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Lavia Keskus 22 806 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet16/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Lavia Keskus 17 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat24/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Lavia Keskus 13 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet6/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Lavia Keskus 38 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet19/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Lavia Keskus 15 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto24/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Lavia Keskus 24 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys17/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Lavia Keskus 12 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko18/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Lavia Keskus 92,3 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 38 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).

Lavia KeskusPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 42 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).

  • Lavia Keskus34 %42 %11 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset34 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset42 %
  • Lapset 0–14 v.11 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
52,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Pori: 14 %
Talouden koko
1,9
Pori: 1,8
Asumisväljyys
52,2 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

82 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 17 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Lavia Keskus82 %17 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto82 %
  • Vuokra-asunto17 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (92,3 m² ja 78,4 m²).

  • Lavia Keskus90 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot7 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot90 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.

Lavia KeskusPori

  • Yksinasuvat46 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet15 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita33 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt52 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
92,3 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
928
Kesämökit
665

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).

  • Lavia Keskus28 %46 %18 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon28 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Lavia Keskus25 %62 %12 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 806 €
vuodessa, noin 1 900 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 955 €
vuodessa, noin 2 913 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
24 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 353 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 15 % työpaikoista (Porissa 1 %).

Suurimmat toimialat

Lavia KeskusPori

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut30 %, Pori 25 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous15 %, Pori 1 %
  • Teollisuus11 %, Pori 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Pori 12 %
  • Kuljetus ja varastointi8 %, Pori 5 %
  • Koulutus6 %, Pori 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
353
Työpaikkoja asukasta kohden
0,27
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Lavia Keskus15 %18 %67 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto15 %
  • Jalostus18 %
  • Palvelut67 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 15 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLavia KeskusPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).