Asumisvalinta

Koivistonluoto

28330 · Pori · Satakunta

28330 Koivistonluoto

Alue lyhyesti

Alueella Koivistonluoto (28330) asuu 2 599 ihmistä, 3 % Porin asukkaista. Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 24 % asukkaista. Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.

Asunnoista 57 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 77,3 m². 60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 553 €, 56 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 4,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 281 € vuodessa, noin 2 023 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Porissa ja 8 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 1 309 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (76 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (11 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    23 %

    Porin 32 alueesta 5. suurin

    Pori 22 %

  • Työttömyys

    18 %

    Porin 32 alueesta 6. suurin

    Pori 14 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,50

    Porin 32 alueesta 7. suurin

    Pori 0,42

  • Vuokralla asuvat taloudet

    40 %

    Porin 32 alueesta 7. suurin

    Pori 35 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
553 €
−6,0 % vuodesta 2020
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
2 599
−8,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 281 €
+25,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 023 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
40 %
1 457 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
26 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 553 €, 56 % vähemmän kuin Porissa keskimäärin. Neliöhinta on Porin alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

553 €

Postinumeroalue 28330
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 18 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Koivistonluoto553 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
4,2 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
23,7 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta6/8

    483 €Sampola
    Pori 1 245 €Koivistonluoto 553 €
    1 790 €Impola
    483 €Sampola1 790 €Impola
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani19/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Koivistonluoto 24 281 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet7/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Koivistonluoto 40 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat5/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Koivistonluoto 23 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet20/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Koivistonluoto 24 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet17/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Koivistonluoto 17 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto22/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Koivistonluoto 26 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys6/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Koivistonluoto 18 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko25/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Koivistonluoto 77,3 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Porin keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 24 % asukkaista.

KoivistonluotoPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 27 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (30 %).

  • Koivistonluoto40 %27 %14 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset27 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Pori: 14 %
Talouden koko
1,8
Pori: 1,8
Asumisväljyys
44,6 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Koivistonluoto60 %40 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto60 %
  • Vuokra-asunto40 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 57 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 77,3 m².

  • Koivistonluoto57 %43 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot57 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot43 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.

KoivistonluotoPori

  • Yksinasuvat53 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet17 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
77,3 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
1 629
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 26 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).

  • Koivistonluoto25 %46 %20 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 12 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Koivistonluoto23 %66 %12 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %66 %
  • Ylin 20 %12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 281 €
vuodessa, noin 2 023 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 561 €
vuodessa, noin 2 630 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
26 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 1 309 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (76 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (11 %).

Suurimmat toimialat

KoivistonluotoPori

  • Teollisuus76 %, Pori 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Pori 25 %
  • Kuljetus ja varastointi4 %, Pori 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut2 %, Pori 8 %
  • Koulutus2 %, Pori 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa1 %, Pori 12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 309
Työpaikkoja asukasta kohden
0,50
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Koivistonluoto77 %23 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus77 %
  • Palvelut23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKoivistonluotoPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).