Alue lyhyesti
Alueella Kalliala-Haunia (38670) asuu 155 ihmistä, alle 1 % Porin asukkaista. Asukasmäärä on Porin alueista 3. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 43 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Osuus on Porin alueista 3. suurin. Kotitalouksista 33 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (99,3 m² ja 78,4 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 0 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 027 € vuodessa, noin 1 836 € kuukaudessa. Se on 11 % pienempi kuin Porissa ja 16 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Porissa (14 %). Alueella on 17 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (76 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 17 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
0 %
Porin 32 alueesta pienin
Pori 35 %
65 vuotta täyttäneet
43 %
Porin 32 alueesta 3. suurin
Pori 27 %
Asukkaat
155
Porin 32 alueesta 3. pienin
Korkea-asteen tutkinto
19 %
Porin 32 alueesta 4. pienin
Pori 31 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 155
- −17,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä56,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 027 €
- +45,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 836 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 0 %
- 73 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 19 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 65 vuotta täyttäneet.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Kalliala-Haunia 22 027 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet32/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Kalliala-Haunia 0 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat29/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Kalliala-Haunia 10 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet3/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Kalliala-Haunia 43 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet21/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Kalliala-Haunia 15 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto29/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Kalliala-Haunia 19 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys15/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Kalliala-Haunia 14 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko11/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Kalliala-Haunia 99,3 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 43 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Osuus on Porin alueista 3. suurin.
Kalliala-HauniaPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 47 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Kalliala-Haunia32 %47 %10 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset32 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat5 %
- Eläkeläiset47 %
- Lapset 0–14 v.10 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 56,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 2,1
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 51,8 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 0 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Porin alueista pienin.
- Kalliala-Haunia93 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto93 %
- Vuokra-asunto0 %
- Muu tai tuntematon7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (99,3 m² ja 78,4 m²).
- Kalliala-Haunia97 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 33 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.
Kalliala-HauniaPori
- Yksinasuvat33 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet15 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet0 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita25 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt60 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 99,3 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 116
- Kesämökit
- 162
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 19 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Kalliala-Haunia29 %51 %11 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon29 %
- Ylioppilastutkinto1 %
- Ammatillinen tutkinto51 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste11 %
- Ylempi korkeakoulututkinto8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kalliala-Haunia29 %59 %12 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %29 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 027 €
- vuodessa, noin 1 836 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 39 289 €
- vuodessa, noin 3 274 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 19 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 17 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (76 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Porissa (1 %).
Suurimmat toimialat
Kalliala-HauniaPori
- Maa-, metsä- ja kalatalous76 %, Pori 1 %
- Rakentaminen12 %, Pori 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut6 %, Pori 25 %
- Muu palvelutoiminta6 %, Pori 2 %
- Kaivostoiminta ja louhinta0 %, Pori 0 %
- Teollisuus0 %, Pori 11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 17
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,11
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Kalliala-Haunia76 %12 %12 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto76 %
- Jalostus12 %
- Palvelut12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 17 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 46 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Porissa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).