Alue lyhyesti
Alueella Yyteri-Kaanaa (28840) asuu 767 ihmistä, 1 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 34 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.
Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (85,5 m² ja 78,4 m²). 81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 17 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 701 € vuodessa, noin 2 142 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Porissa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 195 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (25 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 15 % työpaikoista (Porissa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 18 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työttömyys
17 %
Porin 32 alueesta 7. suurin
Pori 14 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 907 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori1 245 €
- Kaksion vuokra / m²
- 10,92 €
- Luku alueelta Pori 2
- Pori11,41 €
- Asukkaat
- 767
- −18,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä52,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 701 €
- +27,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 142 € kuukaudessa
- Pori24 799 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 17 %
- 412 taloudesta
- Pori35 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 25 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Pori31 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.
Neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Pori: 11,41 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Pori: 9,1
- Bruttovuokratuotto
- 14,4 %
- Pori: 11,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 461–560 €
- Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
- Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani15/32
20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaPori 24 799 €Yyteri-Kaanaa 25 701 €20 408 €Sampola29 772 €VähäraumaVuokralla asuvat taloudet17/32
0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-TiilimäkiPori 35 %Yyteri-Kaanaa 17 %0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki16–34-vuotiaat25/32
8 %Lamppi34 %ImpolaPori 22 %Yyteri-Kaanaa 13 %8 %Lamppi34 %Impola65 vuotta täyttäneet12/32
16 %Vähärauma45 %MäntyluotoPori 27 %Yyteri-Kaanaa 34 %16 %Vähärauma45 %MäntyluotoLapsiperheet23/32
5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaPori 17 %Yyteri-Kaanaa 15 %5 %Mäntyluoto32 %VähäraumaKorkea-asteen tutkinto23/32
11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläPori 31 %Yyteri-Kaanaa 25 %11 %Lamppi45 %Kalaholma-VäinöläTyöttömyys7/32
6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoPori 14 %Yyteri-Kaanaa 17 %6 %Kalaholma-Väinölä28 %MäntyluotoAsuntojen keskikoko20/32
45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²SöörmarkkuPori 78,4 m²Yyteri-Kaanaa 85,5 m²45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 34 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %).
Yyteri-KaanaaPori
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 39 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).
- Yyteri-Kaanaa34 %39 %
- Pori40 %30 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset34 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset39 %
- Lapset 0–14 v.10 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 52,0
- Pori: 46,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Pori: 14 %
- Talouden koko
- 1,9
- Pori: 1,8
- Asumisväljyys
- 48,6 m²
- Pori: 44,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 17 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).
- Yyteri-Kaanaa81 %17 %
- Pori64 %35 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto81 %
- Vuokra-asunto17 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (85,5 m² ja 78,4 m²).
- Yyteri-Kaanaa34 %65 %
- Pori45 %53 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot34 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot65 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.
Yyteri-KaanaaPori
- Yksinasuvat44 %, Pori 51 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Pori 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Pori 4 %
- Lapsitaloudet15 %, Pori 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Pori 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Pori 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Pori 47 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt43 %, Pori 36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 85,5 m²
- Pori: 78,4 m²
- Asunnot
- 531
- Kesämökit
- 321
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 25 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).
- Yyteri-Kaanaa24 %47 %18 %
- Pori22 %42 %23 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon24 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto47 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
- Ylempi korkeakoulututkinto7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Yyteri-Kaanaa20 %66 %14 %
- Pori21 %64 %15 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %66 %
- Ylin 20 %14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 701 €
- vuodessa, noin 2 142 € kuukaudessa
- Pori: 24 799 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 40 099 €
- vuodessa, noin 3 342 € kuukaudessa
- Pori: 33 833 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 25 %
- Pori: 31 %
Työpaikat
Alueella on 195 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (25 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 15 % työpaikoista (Porissa 1 %).
Suurimmat toimialat
Yyteri-KaanaaPori
- Teollisuus25 %, Pori 11 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta19 %, Pori 4 %
- Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto15 %, Pori 1 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus10 %, Pori 5 %
- Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Pori 8 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Pori 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 195
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,25
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Pori: 0,42
Toimialaryhmät
- Yyteri-Kaanaa50 %50 %
- Pori20 %79 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus50 %
- Palvelut50 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 18 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).