Asumisvalinta

Ruosniemi

28220 · Pori · Satakunta

28220 Ruosniemi

Alue lyhyesti

Alueella Ruosniemi (28220) asuu 5 146 ihmistä, 6 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Osuus on Porin alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 29 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (95,6 m² ja 78,4 m²). 83 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 452 € vuodessa, noin 2 371 € kuukaudessa. Se on 15 % suurempi kuin Porissa ja 8 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 586 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 17 % työpaikoista (Porissa 7 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    30 %

    Porin 32 alueesta 2. suurin

    Pori 17 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    17 %

    Porin 32 alueesta 2. pienin

    Pori 27 %

  • Asukkaat

    5 146

    Porin 32 alueesta 4. suurin

  • Korkea-asteen tutkinto

    36 %

    Porin 32 alueesta 6. suurin

    Pori 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 922 €
Luku alueelta Pori 1
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
12,11 €
Luku alueelta Pori 1
Pori11,41 €
Asukkaat
5 146
+5,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 452 €
+30,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 371 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
15 %
2 252 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
36 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 922 €

Luku alueelta Pori 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 34 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,11 €

Luku alueelta Pori 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Ruosniemi1 922 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,2 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
7,6 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
512–620 €
Luku alueelta Pori 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori 1) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Ruosniemi 28 452 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet18/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Ruosniemi 15 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat7/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Ruosniemi 23 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet31/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Ruosniemi 17 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet2/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Ruosniemi 30 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto6/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Ruosniemi 36 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys23/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Ruosniemi 10 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko16/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Ruosniemi 95,6 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Osuus on Porin alueista 2. suurin.

RuosniemiPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 18 % asukkaista, vähemmän kuin Porissa (30 %).

  • Ruosniemi48 %18 %20 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Pori: 14 %
Talouden koko
2,3
Pori: 1,8
Asumisväljyys
42,8 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

83 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Ruosniemi83 %15 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto83 %
  • Vuokra-asunto15 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (95,6 m² ja 78,4 m²).

  • Ruosniemi95 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot4 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot95 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 29 %.

RuosniemiPori

  • Yksinasuvat29 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet30 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
95,6 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
2 428
Kesämökit
6

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %).

  • Ruosniemi15 %45 %26 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Ruosniemi15 %65 %20 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 452 €
vuodessa, noin 2 371 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
48 427 €
vuodessa, noin 4 036 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
36 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 586 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 17 % työpaikoista (Porissa 7 %).

Suurimmat toimialat

RuosniemiPori

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut30 %, Pori 25 %
  • Rakentaminen17 %, Pori 7 %
  • Teollisuus12 %, Pori 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Pori 12 %
  • Koulutus9 %, Pori 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Pori 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
586
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Ruosniemi30 %67 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto3 %
  • Jalostus30 %
  • Palvelut67 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, vaikka Porissa se on vähentynyt. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRuosniemiPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).