Asumisvalinta

Mäntyluoto

28880 · Pori · Satakunta

28880 Mäntyluoto

Alue lyhyesti

Alueella Mäntyluoto (28880) asuu 348 ihmistä, alle 1 % Porin asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 45 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Osuus on Porin alueista suurin. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (70,5 m² ja 78,4 m²). 74 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 693 € vuodessa, noin 1 891 € kuukaudessa. Se on 8 % pienempi kuin Porissa ja 14 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 28 % on työttömänä, enemmän kuin Porissa (14 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 398 työpaikkaa, 1,14 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    28 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 14 %

  • Lapsiperheet

    5 %

    Porin 32 alueesta pienin

    Pori 17 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    45 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 27 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,14

    Porin 32 alueesta 2. suurin

    Pori 0,42

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
348
−14,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä58,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 693 €
+21,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 891 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
26 %
219 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
29 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Neliöhinta

907 €

Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mäntyluoto907 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
14,4 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Mäntyluoto 22 693 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet10/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Mäntyluoto 26 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat31/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Mäntyluoto 9 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet1/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Mäntyluoto 45 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet32/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Mäntyluoto 5 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto18/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Mäntyluoto 29 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys1/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Mäntyluoto 28 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko26/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Mäntyluoto 70,5 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 45 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Porissa 27 %). Osuus on Porin alueista suurin.

MäntyluotoPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (30 %).

  • Mäntyluoto30 %11 %48 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset30 %
  • Työttömät11 %
  • Opiskelijat3 %
  • Eläkeläiset48 %
  • Lapset 0–14 v.5 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
58,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
28 %
Pori: 14 %
Talouden koko
1,6
Pori: 1,8
Asumisväljyys
47,6 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

74 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Mäntyluoto74 %26 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto74 %
  • Vuokra-asunto26 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Porissa (70,5 m² ja 78,4 m²).

  • Mäntyluoto68 %30 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot68 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot30 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 5 %.

MäntyluotoPori

  • Yksinasuvat57 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet5 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet0 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt53 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
70,5 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
327
Kesämökit
27

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 29 % aikuisista, vähemmän kuin Porissa (31 %).

  • Mäntyluoto21 %45 %22 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 12 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Mäntyluoto25 %63 %12 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 693 €
vuodessa, noin 1 891 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 876 €
vuodessa, noin 2 823 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
29 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 398 työpaikkaa, 1,14 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

MäntyluotoPori

  • Kuljetus ja varastointi43 %, Pori 5 %
  • Teollisuus24 %, Pori 11 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta14 %, Pori 5 %
  • Vesi- ja jätehuolto8 %, Pori 1 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus7 %, Pori 5 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta2 %, Pori 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
398
Työpaikkoja asukasta kohden
1,14
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Mäntyluoto32 %67 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus32 %
  • Palvelut67 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 21 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMäntyluotoPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).