Asumisvalinta

Noormarkku Keskus

29600 · Pori · Satakunta

29600 Noormarkku Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Noormarkku Keskus (29600) asuu 4 548 ihmistä, 5 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 36 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (103,2 m² ja 78,4 m²). 81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 464 € vuodessa, noin 2 205 € kuukaudessa. Se on 7 % suurempi kuin Porissa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 1 037 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (32 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 5 % työpaikoista (Porissa 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    4 548

    Porin 32 alueesta 6. suurin

  • Asuntojen keskikoko

    103,2 m²

    Porin 32 alueesta 7. suurin

    Pori 78,4 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
907 €
Luku alueelta Pori 2
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
10,92 €
Luku alueelta Pori 2
Pori11,41 €
Asukkaat
4 548
−8,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 464 €
+25,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 205 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
18 %
2 116 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
31 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 907 € on hinta-alueelta Pori 2. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 10,92 € kuukaudessa.

Neliöhinta

907 €

Luku alueelta Pori 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 31 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

10,92 €

Luku alueelta Pori 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Noormarkku Keskus907 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,9 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
14,4 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
461–560 €
Luku alueelta Pori 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,2 %−5,4 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Noormarkku Keskus 26 464 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet14/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Noormarkku Keskus 18 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat20/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Noormarkku Keskus 16 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet16/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Noormarkku Keskus 27 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet11/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Noormarkku Keskus 24 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto14/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Noormarkku Keskus 31 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys20/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Noormarkku Keskus 11 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko7/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Noormarkku Keskus 103,2 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %).

Noormarkku KeskusPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 16 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (13 %).

  • Noormarkku Keskus40 %30 %16 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset30 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Pori: 14 %
Talouden koko
2,1
Pori: 1,8
Asumisväljyys
50,0 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Noormarkku Keskus81 %18 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto81 %
  • Vuokra-asunto18 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (103,2 m² ja 78,4 m²).

  • Noormarkku Keskus10 %88 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot10 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot88 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 36 %.

Noormarkku KeskusPori

  • Yksinasuvat36 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet24 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt40 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
103,2 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
2 329
Kesämökit
311

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Porissa (31 %).

  • Noormarkku Keskus21 %45 %23 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Noormarkku Keskus17 %65 %17 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 464 €
vuodessa, noin 2 205 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
41 964 €
vuodessa, noin 3 497 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
31 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 1 037 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (32 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 5 % työpaikoista (Porissa 1 %).

Suurimmat toimialat

Noormarkku KeskusPori

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut32 %, Pori 25 %
  • Rakentaminen15 %, Pori 7 %
  • Teollisuus10 %, Pori 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Pori 12 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Pori 5 %
  • Koulutus6 %, Pori 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 037
Työpaikkoja asukasta kohden
0,23
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Noormarkku Keskus26 %69 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto5 %
  • Jalostus26 %
  • Palvelut69 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Porissa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNoormarkku KeskusPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).