Asumisvalinta

Kalaholma-Väinölä

28300 · Pori · Satakunta

28300 Kalaholma-Väinölä

Alue lyhyesti

Alueella Kalaholma-Väinölä (28300) asuu 2 451 ihmistä, 3 % Porin asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Osuus on Porin alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 27 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (106,4 m² ja 78,4 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 581 € vuodessa, noin 2 465 € kuukaudessa. Se on 19 % suurempi kuin Porissa ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Porin alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Porissa (14 %). Alueella on 186 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (38 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 18 % työpaikoista (Porissa 7 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    99 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 53 %

  • Työttömyys

    6 %

    Porin 32 alueesta pienin

    Pori 14 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    45 %

    Porin 32 alueesta suurin

    Pori 31 %

  • Yksinasuvat

    27 %

    Porin 32 alueesta 2. pienin

    Pori 51 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 922 €
Luku alueelta Pori 1
Pori1 245 €
Kaksion vuokra / m²
12,11 €
Luku alueelta Pori 1
Pori11,41 €
Asukkaat
2 451
−6,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 581 €
+19,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 465 € kuukaudessa
Pori24 799 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
9 %
1 090 taloudesta
Pori35 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
45 %
18 vuotta täyttäneistä
Pori31 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 922 € on hinta-alueelta Pori 1. Hinta vastaa 13,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 922 €

Luku alueelta Pori 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 34 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,11 €

Luku alueelta Pori 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Pori: 11,41 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kalaholma-Väinölä1 922 €Pori 1 245 €
825 € – 1 907 €Luku alueelta Pori, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,2 vuotta
Pori: 9,1
Bruttovuokratuotto
7,6 %
Pori: 11,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
512–620 €
Luku alueelta Pori 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,7 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,5 %
Hintaindeksin (Pori 1) ja vuokraindeksin (Pori) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Porin postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/32

    20 408 €Sampola
    Pori 24 799 €Kalaholma-Väinölä 29 581 €
    29 772 €Vähärauma
    20 408 €Sampola29 772 €Vähärauma
  • Vuokralla asuvat taloudet23/32

    0 %Kalliala-Haunia
    Pori 35 %Kalaholma-Väinölä 9 %
    72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    0 %Kalliala-Haunia72 %Keskussairaala-alue-Tiilimäki
  • 16–34-vuotiaat13/32

    8 %Lamppi
    Pori 22 %Kalaholma-Väinölä 19 %
    34 %Impola
    8 %Lamppi34 %Impola
  • 65 vuotta täyttäneet28/32

    16 %Vähärauma
    Pori 27 %Kalaholma-Väinölä 21 %
    45 %Mäntyluoto
    16 %Vähärauma45 %Mäntyluoto
  • Lapsiperheet3/32

    5 %Mäntyluoto
    Pori 17 %Kalaholma-Väinölä 28 %
    32 %Vähärauma
    5 %Mäntyluoto32 %Vähärauma
  • Korkea-asteen tutkinto1/32

    11 %Lamppi
    Pori 31 %Kalaholma-Väinölä 45 %
    45 %Kalaholma-Väinölä
    11 %Lamppi45 %Kalaholma-Väinölä
  • Työttömyys32/32

    6 %Kalaholma-Väinölä
    Pori 14 %Kalaholma-Väinölä 6 %
    28 %Mäntyluoto
    6 %Kalaholma-Väinölä28 %Mäntyluoto
  • Asuntojen keskikoko5/32

    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki
    Pori 78,4 m²Kalaholma-Väinölä 106,4 m²
    114,9 m²Söörmarkku
    45,2 m²Keskussairaala-alue-Tiilimäki114,9 m²Söörmarkku

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Porissa 17 %). Osuus on Porin alueista 3. suurin.

Kalaholma-VäinöläPori

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 50 % asukkaista, enemmän kuin Porissa (40 %).

  • Kalaholma-Väinölä50 %23 %16 %
  • Pori40 %30 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Pori: 46,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Pori: 14 %
Talouden koko
2,2
Pori: 1,8
Asumisväljyys
48,1 m²
Pori: 44,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Porissa 35 % vuokralla).

  • Kalaholma-Väinölä90 %
  • Pori64 %35 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto90 %
  • Vuokra-asunto9 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Porissa (106,4 m² ja 78,4 m²).

  • Kalaholma-Väinölä99 %
  • Pori45 %53 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot1 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Porissa 17 %) ja yksinasuvia 27 %.

Kalaholma-VäinöläPori

  • Yksinasuvat27 %, Pori 51 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Pori 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Pori 4 %
  • Lapsitaloudet28 %, Pori 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Pori 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Pori 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Pori 47 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Pori 36 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
106,4 m²
Pori: 78,4 m²
Asunnot
1 155
Kesämökit
76

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, enemmän kuin Porissa (31 %). Osuus on Porin alueista suurin.

  • Kalaholma-Väinölä13 %38 %32 %13 %
  • Pori22 %42 %23 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste32 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 12 % ja suurituloisimpaan 25 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kalaholma-Väinölä12 %63 %25 %
  • Pori21 %64 %15 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %12 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 581 €
vuodessa, noin 2 465 € kuukaudessa
Pori: 24 799 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
52 957 €
vuodessa, noin 4 413 € kuukaudessa
Pori: 33 833 €
Korkea-asteen tutkinto
45 %
Pori: 31 %

Työpaikat

Alueella on 186 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (38 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 18 % työpaikoista (Porissa 7 %).

Suurimmat toimialat

Kalaholma-VäinöläPori

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut38 %, Pori 25 %
  • Rakentaminen18 %, Pori 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Pori 12 %
  • Koulutus10 %, Pori 6 %
  • Muu palvelutoiminta4 %, Pori 2 %
  • Teollisuus3 %, Pori 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
186
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Pori: 0,42

Toimialaryhmät

  • Kalaholma-Väinölä23 %77 %
  • Pori20 %79 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus23 %
  • Palvelut77 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, enemmän kuin Porissa. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Porissa (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKalaholma-VäinöläPoriSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).