Alue lyhyesti
Alueella Hennala-Jokimaa (15700) asuu 7 497 ihmistä, 6 % Lahden asukkaista. Asukasmäärä on Lahden alueista 3. suurin. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 24 % asukkaista. Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 70,9 m². 50 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 147 €, 47 % enemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 611 € vuodessa, noin 2 134 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Lahdessa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 3 154 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (32 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 9 % työpaikoista (Lahdessa 4 %).
Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
7 497
Lahden 32 alueesta 3. suurin
Kaksion neliöhinta
2 147 €
Lahden 16 alueesta 2. korkein
Lahti 1 465 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 147 €
- −15,8 % vuodesta 2020
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Lahti 1
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 7 497
- +13,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 611 €
- +28,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 134 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 49 %
- 4 146 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 147 €, 47 % enemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 16 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 147 €
Postinumeroalue 15700
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,7 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 7,9 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 595–765 €
- Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta2/16
595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiLahti 1 465 €Hennala-Jokimaa 2 147 €595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Hennala-Jokimaa 25 611 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet8/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Hennala-Jokimaa 49 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat10/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Hennala-Jokimaa 23 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet18/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Hennala-Jokimaa 24 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet19/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Hennala-Jokimaa 18 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto19/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Hennala-Jokimaa 31 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys19/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Hennala-Jokimaa 14 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko21/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Hennala-Jokimaa 70,9 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 23 % ja 65 vuotta täyttäneitä 24 % asukkaista.
Hennala-JokimaaLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 43 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (40 %).
- Hennala-Jokimaa43 %27 %13 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,8
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 40,8 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
50 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Hennala-Jokimaa50 %49 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto50 %
- Vuokra-asunto49 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 69 % on kerrostaloissa ja 30 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 70,9 m².
- Hennala-Jokimaa69 %30 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot69 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot30 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 51 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
Hennala-JokimaaLahti
- Yksinasuvat51 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet18 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 70,9 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 4 667
- Kesämökit
- 25
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, saman verran kuin Lahdessa (32 %).
- Hennala-Jokimaa22 %42 %23 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon22 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Hennala-Jokimaa18 %66 %16 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %66 %
- Ylin 20 %16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 611 €
- vuodessa, noin 2 134 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 408 €
- vuodessa, noin 2 867 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 3 154 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (32 %). Tavallista yleisempi on julkinen hallinto ja maanpuolustus: 9 % työpaikoista (Lahdessa 4 %).
Suurimmat toimialat
Hennala-JokimaaLahti
- Teollisuus32 %, Lahti 15 %
- Rakentaminen13 %, Lahti 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Lahti 22 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Lahti 12 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus9 %, Lahti 4 %
- Kuljetus ja varastointi6 %, Lahti 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 154
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,42
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Hennala-Jokimaa46 %53 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus46 %
- Palvelut53 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 14 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
- Lahti Asemanseutu15100 · Lahti
- Laune-Nikkilä15610 · Lahti
- Renkomäki-Ämmälä15680 · Lahti
- Kärpänen15800 · Lahti
- Okeroinen15820 · HollolaNäytä kartalla
- Orimattila Keskus16300 · OrimattilaNäytä kartalla
- Pennala16320 · OrimattilaNäytä kartalla
- Herrala16500 · HollolaNäytä kartalla
- Luhtikylä16510 · OrimattilaNäytä kartalla
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).