Asumisvalinta

Keski-Lahti

15110 · Lahti · Päijät-Häme

15110 Keski-Lahti

Alue lyhyesti

Alueella Keski-Lahti (15110) asuu 5 763 ihmistä, 5 % Lahden asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Lahdessa 23 %). Osuus on Lahden alueista suurin. Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (54,9 m² ja 71,7 m²). 70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 694 €, 84 % enemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista korkein. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 050 € vuodessa, noin 1 921 € kuukaudessa. Se on 7 % pienempi kuin Lahdessa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 4 853 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (20 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 5 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).

Asukasmäärä on kasvanut 18 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 4 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    1 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 31 %

  • Kaksion neliöhinta

    2 694 €

    Lahden 16 alueesta korkein

    Lahti 1 465 €

  • Vuokralla asuvat taloudet

    70 %

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 45 %

  • 16–34-vuotiaat

    34 %

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 23 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 694 €
+0,8 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti12,94 €
Asukkaat
5 763
+18,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä47,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 050 €
+31,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 921 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
70 %
4 031 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 694 €, 84 % enemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista korkein. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 694 €

Postinumeroalue 15110
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 10 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Keski-Lahti2 694 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,9 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
6,3 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
595–765 €
Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta1/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Keski-Lahti 2 694 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Keski-Lahti 23 050 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet1/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Keski-Lahti 70 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat1/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Keski-Lahti 34 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet8/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Keski-Lahti 29 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet31/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Keski-Lahti 9 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto15/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Keski-Lahti 34 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys9/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Keski-Lahti 18 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko31/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Keski-Lahti 54,9 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 34 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Lahdessa 23 %). Osuus on Lahden alueista suurin.

Keski-LahtiLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (13 %).

  • Keski-Lahti39 %11 %31 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset31 %
  • Lapset 0–14 v.6 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
47,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,4
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
39,1 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista suurin.

  • Keski-Lahti29 %70 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto29 %
  • Vuokra-asunto70 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (54,9 m² ja 71,7 m²).

  • Keski-Lahti93 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot93 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
  • Muut rakennukset7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 69 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.

Keski-LahtiLahti

  • Yksinasuvat69 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat28 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet9 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita59 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
54,9 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
4 723
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, saman verran kuin Lahdessa (32 %).

  • Keski-Lahti24 %10 %32 %22 %11 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto32 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Keski-Lahti25 %61 %14 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 050 €
vuodessa, noin 1 921 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 079 €
vuodessa, noin 2 173 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 4 853 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (20 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 5 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).

Suurimmat toimialat

Keski-LahtiLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut20 %, Lahti 22 %
  • Koulutus17 %, Lahti 7 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta10 %, Lahti 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Lahti 5 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Lahti 12 %
  • Muu palvelutoiminta7 %, Lahti 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
4 853
Työpaikkoja asukasta kohden
0,84
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Keski-Lahti97 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus3 %
  • Palvelut97 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 18 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 4 %. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKeski-LahtiLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).