Alue lyhyesti
Alueella Uusikylä (16100) asuu 1 280 ihmistä, 1 % Lahden asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 31 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (93,5 m² ja 71,7 m²). 86 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 669 € vuodessa, noin 2 056 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Lahdessa ja 6 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 130 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (29 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
14 %
Lahden 32 alueesta 3. pienin
Lahti 23 %
Korkea-asteen tutkinto
23 %
Lahden 32 alueesta 5. pienin
Lahti 32 %
Asukkaat
1 280
Lahden 32 alueesta 5. pienin
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Lahden 32 alueesta 6. pienin
Lahti 0,42
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 888 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 1 280
- −9,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä50,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 669 €
- +16,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 056 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 13 %
- 633 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,2 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 16,1 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Uusikylä 24 669 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet23/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Uusikylä 13 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat30/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Uusikylä 14 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet5/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Uusikylä 31 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet20/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Uusikylä 17 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto28/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Uusikylä 23 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys13/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Uusikylä 16 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko11/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Uusikylä 93,5 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 31 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %).
UusikyläLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 34 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).
- Uusikylä38 %34 %11 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset38 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset34 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 50,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 16 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 2,0
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 48,6 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
86 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 13 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Uusikylä86 %13 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto86 %
- Vuokra-asunto13 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (93,5 m² ja 71,7 m²).
- Uusikylä17 %82 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot17 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot82 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.
UusikyläLahti
- Yksinasuvat40 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet17 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 93,5 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 730
- Kesämökit
- 279
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 23 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Uusikylä27 %47 %18 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon27 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto47 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Uusikylä21 %65 %15 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %65 %
- Ylin 20 %15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 669 €
- vuodessa, noin 2 056 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 40 515 €
- vuodessa, noin 3 376 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 130 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (29 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).
Suurimmat toimialat
UusikyläLahti
- Teollisuus29 %, Lahti 15 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut27 %, Lahti 22 %
- Rakentaminen25 %, Lahti 7 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous7 %, Lahti 0 %
- Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Lahti 8 %
- Kiinteistöalan toiminta3 %, Lahti 1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 130
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,10
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Uusikylä55 %38 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto7 %
- Jalostus55 %
- Palvelut38 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 16 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).